Anahtar Teslim Kütüphane

Anahtar Teslim Kütüphane Kurulumu

Toplumda var olan problemlere çözüm bulmamıza yardım eden kütüphaneler, bilgi mabetleridir. Bir kütüphane kurulmadan önce, bulunduğu bölgedeki okul kütüphaneleri başta olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılarak toplumun kültürel ihtiyacı belirlenir. Bunun için kurulacak kurum, önce bölgedeki halkın sosyo-kültürel ve ekonomik durumunu, eğitim seviyesini iyice araştırır; yöreye özgü diğer toplumsal dinamiklere bakarak bir hizmet stratejisi oluşturur. Kütüphane kullanıcısının kimler olduğu, gereksinimlerin neler olduğu belirlendikten sonra, kütüphane açma girişimi başlatılır. Kuruluşun hizmet ve idari yapılarında iyileştirmeler yapmak amacıyla anahtar teslim kütüphane kuran PEDİKO, klasik ve modern tarzda mobilya donanım  tasarlayıp üreterek, mekâna gelen bireyin mutlu olduğu ortamlar yaratır.

Bugünkü zaman “bilgi ve teknoloji çağı” olarak nitelendirildiğine göre, kitap ve elektronik kaynakların özenli bir şekilde muhafaza edilmesi önem arz etmektedir. Anahtar teslim kütüphane projesinde kurumun kültürel değerlerine sadık kalınarak, nitelikli eserler açısından donanımlı yerler olduğu unutulmadan, mekân dekorasyonu yapılmalıdır. Hikmetli, kolay anlaşılır ve samimi üsluptaki kitaplar, okuyan kişilerde çok daha hızlı etki uyandırdığı için kütüphanede nitelikli kitapların bulundurulmasına özen gösterilmeli; okuyucunun rahat bir sandalye veya koltukta yer bulmasına olanak sağlanmalıdır. Kullanılacak rafların yüksekliği ve genişliği kütüphane koleksiyonunun ebatlarına göre tasarlanmalıdır. Bilgisayar ve donanımları için geliştirilen özel masa ve sandalyeler, grafik tasarım ekibi tarafından modellemesi yapılarak ortaya çıkarılmalıdır. Okuyucu koltukları kullanıcıya konfor ve verimlilik sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Bahçe ve diğer dış mekânlar da kütüphane hizmetlerinin bir parçası olarak algılandığı için buraya yerleştirilen donanımlar, sert hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde üretilmelidir. Kısacası, kurumdaki donanım malzemesi kullanıcıyı yormamalı; kullanıcının kütüphaneden en doğru biçimde yararlanmasına imkân vermelidir. Zira, mobilya ve donanımların kullanışsız olması, birçok potansiyel okuyucunun yitirilmesi anlamına gelir.

1995 yılında eğitici oyuncak yaparak işe başlayan Pediko, günümüzde okul öncesi kurum, müze ve kütüphaneler için mobilya ve tefrişatlarının üretimini gerçekleştirmektedir. Çeşitli kurumlar için mekân iç ve dış karakteristiğine uygun malzemeler tasarlayan firma, okuyucu hedef kitlesine hitap eden kütüphaneler kurar. Pediko, müşteri isteğine göre oluşturulan ihtiyaç listesindeki ürünlerin 3D modellemesi, kalıbının çıkarılması, kesim ve imalatının yapılmasının yanı sıra, nakliye ve montaj işlemlerini de gerçekleştirir. Trabzon Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Çankırı Belediyesi Uçak Çocuk Kütüphanesi, Büyükşehir Belediyesi Güvenevler Çocuk Kütüphanesi, Tokat Bebek Kütüphanesi  Pediko tarafından yapılmış projelerden bazılarıdır.

Kütüphane kurulumu aşamasında donanım kısmını karşılamak kolay olsa da, kuruluşun amaç ve kimliğine hizmet eden kütüphane tasarımı yapmak zor olabilir.

Pediko ile hayat çok daha kolay.

Sizin için en iyi olanı kurmaya çalışacağız.