Anaokulu Kurulumu

 

Anaokulu Kurulumu

Anaokulu Kurulumundan Önce

Türkiye’de gelir durumunun yükselmesiyle birlikte ebeveynlerin çocuklarını anaokullarına kayıt ettirmesi geçmiş yıllara göre artış gösteriyor. Anaokulu açmak yatırımcıların dikkatini çekiyor. Anaokulu açmadan önce anaokulu kurulumu ve tasarımı başlıklarına değinmek gerekir.

Anaokulu kurmak veya açmak eğitim sektörünün önde gelen girişimciliklerinden birisidir. Okul öncesi eğitim için insanlar çocuklarını emanet edebilecekleri bir yer ararlar. Anaokulu veya kreşler çocukların sadece bakıldığı yerler değildir. Okul öncesi eğitim çocukların beden, duygu ve zihin gelişimine ön ayak olarak onlara iyi alışkanlıklar kazandırabilir. Okul öncesi eğitimin bir diğer amacı da çocukları okula hazırlamaktır. Bu kurumlar, şartları farklı ortamlara sahip bireylerin aynı mekanda olmalarından ötürü paylaşma ve empati kurma alışkanlıklarının oluşmasını sağlar. O yüzden anaokulu açmak için idealistliği bir kenara bırakıp işe sadece maddi getirisinden ötürü başlamak bir hata olur. Anaokulu seçecek veliler okul için ayrılan bütçenin yanında genellikle okulun iyi bir yerleşim yerinde olup olmadığına, bina iç ve dış yapımına, bina içindeki ve dışındaki unsurlara (odaların durumu, mobilya seçimi gibi vs.), eğitimcilerin kadrolu olup olmadıklarına bakarlar.

Anaokulu Kurulumu Aşamaları

Anaokulu açılmadan önce gerekli prosedürlere bakmak yararlı olur. Anaokulu kurulumu için neyi ya da neleri araştırmamız gerekir?  Anaokulu kuracak girişimciler anaokulu kurulumu yapılırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilerek hareket ederlerse anaokulu açma girişimleri başarılı olur. Plan süreci, anaokulu bina seçimi, tadilat çalışmaları, lansman çalışmaları ve evrak hazırlama işlerinden anlamak için bu konularda bilgili bir kurum veya firmaya danışmak girişimcilerin yararına olur. Plan sürecinde anaokulu kurulumunun aşamaları tartışılırken, bina seçimi aşamasında açılacak okulun sağlam bir temel üzerinde kurulup kurulmadığına bakılır. Evrak hazırlama işlemlerinde MEB'in istediği evraklar (başvuru için gerekli belgeler) hazırlanır. Tadilat aşaması anaokuluna şekil verir. Kuruma karakteristik özellikler veren dizaynların oluşması bu aşamada olur. Anaokulu bina seçiminden sonra tadilat çalışmaları sürecinde inşaat firmaları ile beraber çalışan anaokulu tasarımını yapan firmalar vardır. Bu firmaların geçmiş tecrübesine, yaptıkları okul tasarımlarına, birlikte iş yaptığı kurumlara da bakarak kalitesini ölçmek mümkündür. 

Anaokulu Tasarımı Nedir?

Anaokulu tasarımı yapılacak okulun bina ve çevresinin önceden belirlenmiş olması gerekiyor. Odaların ne tür faaliyetler için kullanıldığı anaokulu tasarımı aşamasında belirlenir. Örneğin uyku odasının tuvalete çok uzak olmaması gerekir. Ya da oyun odalarının yeterli büyüklükte olması önemlidir. Tasarımda kullanılacak malzemelerin kalitesi okul sahibinin buna ne kadar bütçe ayırdığına bağlı olarak değişir. Kaliteli ve sağlam donanımlar velileri okulu seçmeye itecektir. Donanım ve malzemelerin içine bina içine yerleştirilecek mobilya, duvar araç gereçleri, döşemeler, oyun alanları, oyuncaklar girebilir. Malzemeler sıfırdan ölçümü alınarak, çizim ve kalıp aşamalarından sonra boyanarak tasarlanabilir. Bunları bina içine monte edecek ya da yerleştirecek ekibin de bilgi sahibi olması anaokulu kuran firmayı diğerlerinden önde tutar. 

Pediko 

Pediko anaokulu kurulumu/tasarımı alanında kendini geliştirmiş Türkiye'nin önder firmasıdır. Pediko 1998 yılında Ankara'da kurulmuştur. İşe eğitici oyuncak ile başlamış, sonra da anaokulu ve kreş mekânlarını tasarlama işlerine girişmiştir. Halen de okul öncesi kurumların, kütüphane ve müzelerin kurulumu işlerini başarı ile devam ettirmektedir. Pediko, dizaynı yapılacak mekânın keşfini, ölçümünü, 3 boyutlu çizimini, kurulumunu ve düzenlemesini de yapmaktadır. Evrak işlerinde de danışman bulmada yardımı dokunan firma, sıfırdan  eğlenceli ve modern tasarımlar geliştirir. Pediko, 2018 yılına kadar 1000 civarında okulu dünya standartlarının ötesinde bir standartta yapmıştır. Pediko, kültürel değerlerini koruyan, tematik, en yeni teknolojik araçlarla donatılmış, öğrenmeye teşvik eden anaokulu ve kreşler kurmaktadır. Pediko, mimari tasarımın arkasındaki vizyonu görür.

Firmanın yaptığı projeleri görmek için tıklayınız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.