Anaokulu Mimarlık

 

ANAOKULU MİMARLIK

Anaokulu eğitim sektöründe ya da toplumsal yaşamlarda kimi zaman açıklar oluşabilir. Bu yüzden anaokulu açma aşamasında kurucular veya işletmeciler sektörün gerektirdiği özelliklere ulaşmak için çabalarlar. 3-6 yaş arasına hitap eden kısmı ilgilendiren bu yazı iyi bir anaokulu mimarlık planlamasının faydaları hakkında bilgiler sunmaktadır.

Anaokulu mimarlık aşamasında tasarım, kurulum, imalat konuları ön plana çıkmaktadır. Bunlardan tasarım yani anaokulu tasarımı  mimar/iç mimar ve tasarımcının işidir. İç mimar ve/veya tasarımcı, anaokulu mahal planını ele alırken iç dekorasyonu düşünerek anaokulunu tasarlar. 

Anaokulu Tasarımı

Anaokulu açmak için gerekli belgeler araştırılırken Teknik Raporlar için M.E.B'den alınan izinler ışığında hareket edilir. Mekânın şartları sağlıyor olması güzel bir anaokulu kurmak için yeterli değildir. Ayrıca beldedeki odaların uygun plana göre döşenmiş olması anaokulu mimarlık konusudur.

Yapı materyallerinin ölçümü, çizimi ve imalatı yapılırken mimarlar, tasarımcılar, teknisyenler, okul kurucuları, işletmeciler hep bir arada çalışırlar. Anaokulu tasarımını yaparken o kurumda çalışacak insanların fikirlerini ele alarak hareket etmek bir mimarın veya tasarımcının ilk görevlerindendir. Çünkü eğitimciler çocukların gelişim çağında olduklarını göz önünde bulundurarak onların eğitim seviyelerine göre etkinlikler hazırlarlar. Okul içi etkinliklere ve bu etkinliklerdeki ilerleme süreçleri de göz önüne alınarak, çocuğun ilgi alanları ve yetenekleri ortaya çıkartılır. 

okul içi etkinlikler;

Kaydıraklar, salıncaklar, tüneller, rampalar, tırmanma araç ve gereçleri, kum havuzları çocukların hem bedensel gelişimini hem de zihinsel gelişimini destekleyecek olan anaokulu tasarımı araçlarıdır. Bunlar daha çok çocuğun yapacağı fiziksel aktiviteler için gereklidir.  Çocuğun koşma, atlama, zıplama, kayma sırasında kullanacağı bu araçların sağlam, iyi temeller üzerine kurulması anaokulu mimarlık konusuna girer. Resim alanları, oyun evleri, oturma mekânları, müzik atölyeleri, etkinlik panoları, çocuk boylarına göre yapılmış tamir, güzellik, mutfak vs. köşeleri, oyun alanları ve setleri çocuğun bilişsel gelişimini destekleyen anaokulu araçlarıdır.

okuldaki odaların yerleşim planı;

Çok basit hareketlerle her odayı değiştirebilir ve faaliyet gösterecek hale dönüştürülebilir olarak tasarlamak anaokulu mimarlık alanında tecrübe gerektirir. Mobilya ve oyuncaklar duvar sistemine kısmen bütünleşmiş bir şekilde yapılan odalar hem mekândan tasarruf sağlar, hem de çocuğa daha fazla oyun alanı sunar. Okul öncesi etkinlikleri için ayrılan köşelerin varlığı çocukların enerjilerini atmak için kullandıkları tüm olanakları sunar. Çünkü çocuklara endeksli yapılmış olan okul tam anlamıyla çocuk yuvası kelimesinin karşılığı gibidir. 

Anaokulu Kurulumu

Anaokulu kurulumu yapılırken nelere dikkat etmek gerekir? Mobilya, eğitim malzemeleri, eğitici oyuncak ve oyun setleri, kitaplar, el işi malzemeleri, yazı tahtası gibi malzemelerin nereden sağlandığında dikkat etmek gerekir. 

Çocukların zaman ve mekân algısı biz büyüklere göre çok farklıdır… Onların farklılıklarını göz önüne alarak hareket eden Pediko, eğitim gereklilikleri doğrultusunda anaokulu ve kreş kurulumunu gerçekleştirir; gerekli anaokulu araç ve gereçlerin tasarımından imalatına kadar her türlü hizmeti sunar.

Pediko

Anaokulunda gezerken bahçe duvarlarının üç boyutlu figürler, bahçenin ahşap oyun evleri ile donatıldığını; giriş hollerinde bulunan geniş giysi dolaplarının, odalardaki sağlam ve estetik mobilyaların, modern atölyelerin&oyuncakların olduğunu düşünün. Eğlenceli yuva ve neşe dolu çocukların olduğu bir dünyayı düşünmek için Pediko sizlerin yanındadır…

1998 yılında Ankara'da kurulan firma eğitici oyuncak üretimi işinden sonra anaokulu-kreş tasarım ve kurulumu işini hakkıyla yapmaktadır. Ayrıca müze ve kütüphanelerin iç dizaynını da yapan firma, en gerekli anaokulu mimarlık araç ve gereçlerini sağlar. 

Anaokulu malzemelerini sıfırdan üretip anaokulu yerleşiminin olduğu beldede montajını yapan Pediko hakkında daha fazla bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. İyi bir anaokulu mimarlık için geçmişte yapılan projelerimize bakmak isterseniz tıklayınız. Eğitim materyalleri için tıklayınız.