Anaokulu Müzik Atölyeleri

 

ANAOKULU MÜZİK ATÖLYELERİ

Sanatsal eğitimliğe ev sahibi yapan atölyeler sadece yetişkinlere değil, çocuklara ve gençlere de hitap eder. Bunlardan biri de Müzik Atölyeleri sayılır. Çocukların gitar, keman, flüt, piyano, bağlama, şan/ solfej, bateri, perküsyon enstrümanları ile haşır neşir olmalarına olanak veren müzik atölyelerinin 2023 MEB Eğitim Vizyonu ile yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

Okul öncesi kurumlarda dinleme-söyleme, müziksel algı ve bilgilenme, müzik kültürü etkinlikleri yapılmaktadır. Müzik, ruhun gıdası olarak görülüyorsa, o ruhu beslemek için neler yapılabileceğine bakmak çocuklar için özellikle mühimdir. Pediko Anaokullarında kurulan müzik atölyeleri çocukları bebekliklerinden beri müzik ile beslemektedir. Orff tekniğinden yararlanılarak kurulmuş sistemler eşliğinde sunulan eğitim ve öğretim programları sayesinde çocuklar müziği keşfetmektedirler.

Orff tekniğinde çalışma, orff çalgıları ismi verilen çeşitli perküsyonlar, ve melodik perküsyonlar ile yapılır. Perküsyon yani vurmalı müzik aletleri, ritim amaçlı kullanılan çalgılar olarak bilinir. Perküsyon kelimesi latince kökenli olup anlamı ise vurarak ses çıkartmaktır. Vurmalıların, tarihin ilk müzik aletleri olabileceği düşünülmektedir. Genel itibari ile orf tekniği, çocuğun müziği okuyup yazabilen bireyler haline gelmesini sağlar. 

Pediko ve Müzik Atölyesi

Pediko, 1998 yılında Ankara'da kurulmuş olup, anaokulu-kreş kurulumu ile beraber anaokulu müzik atölyeleri tasarımı işindedir. Belirlenen konsept ile tasarlanan atölyeler çocuk gelişimi eğitimcileri eşliğinde hazırlanmaktadır. Anaokulu müzik atölyesi, çocukların ilgi alanlarına göre tasarlanan görseller ve müzik aletleri ile birleşince ortaya her çocuğun hayalinde sahip olduğu bir oyun alanına dönüşmektedir. Pediko, ayrıca atölyelere çeşitli eğitici müzik aletleri sağlamaktadır. Firma, zil, marakas, davul, müzik aletleri askılığı, müzik aletleri dolabı ve rafı gibi bir sürü donanımı imal eder. Pediko, ayrıca müzik atölyeleri kurulurken atölye çehresinin anaokulu mobilyası ile uyumlu olmasına dikkat eder.

Yapılan okul tasarımları için tıklayınız. Ayrıca müzik aletleri ve donanımları için e-katalog sayfamıza bakabilirsiniz. Eğer anaokulu-müze-kütüphane tasarımı yapan firmamız ile irtibata geçmek isterseniz iletişim sayfamıza göz atabilirsiniz.