Anaokulu Proje

 

Anaokulu Proje

Anaokulu proje işine girecek insanlar genellikle anaokulu sahibi ya da işletmecisi olurlar. Anaokulu açmak için gerekli fiziki şartları sağlayan girişimciler anaokulu proje işine girerken tereddüt yaşayabilirler. Bu aşamada anaokulu projesi yapan firmaları araştırmak en doğru hareket olacaktır. 

Anaokulu projesi yapan firmalar anaokulu tasarımının düzenlenmesi ve oluşturulması ile uğraşan kuruluşlardır. Anaokulu proje aşaması, mekândaki fiziksel koşulların belirlenip, fizibilite raporlarının ortaya çıkarılması ile başlar beldenin ölçümü yapılarak mekânın iç ve dış donanımların hazırlanma aşaması ile devam eder.

Fizibilite Raporu

Anaokulu proje işlerinde en başta yapılan işlemlerin başında kurulumu yapılacak anaokulu projesinin fizibilite raporunun çıkarılması gelir. Kelime anlamı "Yapılabilirlik" olan fizibilite İngilizceden gelir. Girişimciliğin olmazsa olmazlarından fizibilite raporu, yatırımlar için hazırlanan çalışmaların bütünüdür. Projenin adı, gayesi, sermayesi, kapasitesi genel veriler ışığında olabildiğince açıklanır. Anaokulu projesinde resmi dairelere ödenmesi gereken ücretler, yönetmelik uyumluluğu için yapılan ödemeler, reklam maliyetleri, bina kurulumu ve donanımı maliyetleri, eğitim malzemeleri için gerekli masraflar fizibilite raporunun içinde yer alır. 

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Evraklar

Anaokulu projesinde pazar araştırması ve işletmenin kurulacağı yer belirlendikten sonra gerekli izinleri almak gerekir. İtfaiye, Bayındırlık, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınması gereken izinler, evrak işleri ve ayrıca binanın teknik raporlarının alınması bürokratik işlemlerdir. Çalışabilirlik için yönetmeliklere uyan kurumların izinleri 45 gün içerisinde alınabilir.  M.E.B'in Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi'ne göre anaokulu projesinde müdür odası, derslik odası, yemek odası, tuvalet ve lavabolar gibi bulunması zorunlu alanlar ve diğer isteğe bağlı alanların ölçüleri yazılmaktadır. Eğitim gerekliliklerini halletmek için resmi kurumlara danışarak alınması gereken bir sertifika olup olmadığını öğrenmek gerekir. Eğitim programı da Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun hazırladığı ve aylık yayınlanan Tebliğler Dergisinde bulunur.

Anaokulu Dizayn ve Dekorasyonu

Anaokulu kurulumu ve donanımı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Anaokulu kurulumu için dekorasyon önemlidir çünkü kurulum bir kere yapıldıktan sonra değiştirmek zordur. Anaokulu dizayn ve dekorasyonu kurumun niteliklerini yansıtarak o kuruma karakter verir.

Anaokulu projesinde dizayn, o anaokulunun iç ve dış tasarımında kullanılan malzemelerin tamamının bir aradaki uyumunun dışa yansımasıdır. Dizayn bina içi ve dışına yerleştirilecek donanımların çizim planının estetikliğine, tasarımda kullanılacak malzemelerin kalitesi ve mekan tasarımı yapanın vizyon sahibi olmasına bağlıdır. 

Odaların nerede ve hangi amaçla kullanıldığı anaokulu tasarımı aşamasında belli olur. Odaların içindeki eşyaların düzeni ve rengi, boş alana ayrılan metrekare, oyuncakların odadaki yerleşimi vs. anaokulu dizayn ve dekorasyonunu etkileyen etmenlerdir. 

Pediko

Pediko, anaokulu ve kreş dizaynı işinde yılların verdiği tecrübe ile kendini sürekli geliştirmektedir. Firma, 1998 yılında Ankara'da kurulmuştur. Modern sınıflar, eğitici oyuncaklar dizaynı ve üretimi işinde Türkiye'nin önder firmasıdır Pediko. 

Okul öncesi müfredatı geleneksel eğitim yöntemlerinin yanında bireysel ve grup aktivitelerini içerir.  Pediko, çocukların yapacağı düşünme, planlama, değerlendirme, dinlenme gibi etkinlikleri de göz önüne alarak anaokulu projesi dekorasyonunu gerçekleştirir. Pediko, mekân keşfinden mobilya yerleşimine kadar anaokulu projesinde müşterisini yalnız bırakmaz. Proje, mekânın keşfi ile başlar; gerekli anaokulu donanımlarının listesi müşteri isteği göz önünde bulundurularak ortaya çıkarılır ve listenin tamamı veya bir kısmı ölçüm, 3d çizim, imalat  işlemlerinden geçer. Hazır olan ürünler (mobilya, oyuncak, bahçe oyun alanları vs.) anaokuluna getirilir ve Pediko ekibi tarafından montajı yapılır.

Mevcut okul tasarımlarına ulaşmak için bizi iletişim sayfamızdan arayabilirsiniz. Anaokulu projelerimize bakmak için tıklayınız. Eğitici oyuncaklara, mobilya ve diğer donanımlarımıza bakmak için tıklayınız.