Anaokulu ve Kreş Açmak

 

Anaokulu ve Kreş Açmak

Anaokulu veya kreş açmak gelir getiren sektörler arasındaki eğitim sektörünün öncü girişimlerinden biridir. Anaokulu veya kreş açmak orta veya büyük sermayeli bir iş olabilir. Kurulacak kreş veya anaokulun mutlaka çocukların fiziksel, psikolojik gelişimine destek olması gerekir. Çünkü çocukların ilk eğitim alacakları yer ailelerinin dışında gittikleri okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Kreş 0-2 yaş arasına, anaokulu ise 3-6 yaş arasına hitap eder. Anaokulu ve kreş açma aşamalarının ortak özellikleri olduğu gibi farklı özellikleri de olabilir. Biz öncelikle ortak özelliklerine bakalım. Aşağıda anaokulu ve kreş açmanın geçirdiği ortak aşamalar gösterilmektedir;

Anaokulu veya Kreş Açmanın Ortak Aşamaları

Anaokulu veya kreş açma aşamalarının bazısı ortaktır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurum açılmadan önce istediği bazı özellikler var. Devlet gerekirse bu şartları sağlayabilmek için girişimcilere destek çıkabilir. Anaokulu veya kreş açmak için gerekli şartları sıralarsak;

– Bina en az belirli bir alan yönetmeliğine (anaokulu veya kreş yönetmeliği) uygun genişlikte olmalıdır.

– Bina yangın ve deprem yönetmeliği için kontrol edilir, o yüzden binalar bu koşulları sağlamalıdır.

– Bina 3 kattan fazla ise asansör şartı aranır. 

– Binanın odalarının gerekli nitelikleri sağlaması için uygun yapıda olması şartı aranır.

– Binadaki odalar oyun alanları, tuvalet, derslik, görevliler odasını da içermelidir.

– Çocuk başına 1.5 metrekarelik kullanılabilir alan düşme şartı aranır.

– Her 30 çocuğa 1 klozet düşme şartı aranır.

– Çalışacak görevlilerin yeterlilik belgelerinin (mezuniyet vs.) olması şartı aranır.

Bu ortak şartların dışında bir de işyeri ruhsat belgesi gibi belgeler ve okul servisleri ile anlaşmak gibi aşamalar da anaokulu veya kreş açmak için ortaktır.

Anaokulu veya Kreş Açmanın Farklı Aşamaları

Anaokulu veya kreş açmak? Öncelikle hangisini ne şekilde açacağınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü kreş ve anaokulunun iç mekân tasarımında kullanılacak malzemeleri farklı olabilir. Bu malzemeler, farklı yaş gruplarına hitap ettiği için farklı özelliklere sahip olacaklardır. İç mekân ve dış mekan (bahçedeki oyun alanı vs.) tasarımı için iç mimarlık hizmeti veren firmaları araştırarak bunları bulabilirsiniz. Bu firmaların mekân düzenleme konusunda yeterlilik belgelerine sahip olup olmadıklarını araştırabilirsiniz. Özgün dizaynlar yapan firma bulmak çok önemlidir. Ankara'da kurulan Pediko, mekana ve müşteriye göre yaptığı özgün dizaynlarla öne çıkar. 

Pediko

Anaokulu açmak isteyen girişimciler nereden başlayacakları konusunda araştırma yaparken bilgi kirliliğine maruz kalabilmektedir. Öncelikle kurmak istediğiniz anaokulu tasarımını, projesini, üretimini ve kurulumunu yapabilecek bir firma bulmalısınız. Pediko, anaokulu ve kreş kurmak için gereken aşamalarda 1995 yılından bu yana sahip olduğu tecrübeyle hizmet vermektedir. Üretim yeterlilik belgelerine sahip olan firma, anaokulu ve kreş açma konusunda Türkiye'nin önde gelen kurumlarından biridir. Anaokulu ve kreş açmak için gerekli süreçte yanınızda olacak olan Pediko, Ankara ve Türkiye'de faaliyet gösteren tecrübeli bir firmadır. Pediko, başlangıçtan sona kadar sizin projenizden taviz vermeden anaokulu veya kreş açmak için gereken eylemleri yerine getirir. Bütün bunları yaparken müşterinin istediği özelliklere dikkat eder ve ona göre mekân ve mobilya dizaynını oluşturur.

Anaokulu proje üretimi, eğitim programı, danışmanlık, kurum evrakları danışmanlığı konusunda danışmanları arama (MEB ve AÇSHB), ölçülendirme, tasarım, 3 boyutlu çizim, imalat ve yerinde montaj gibi aşamalardan geçilmektedir. Anaokulu mobilyaları doğal ahşap malzemelerden üretilmektedir. Pediko, aydınlatmadan, oturmaya ve temizlenmeye uygun döşemeler sağlamaya kadar her türlü hizmeti sağlar.  Sıfırdan ya da mevcut anaokulu tasarımı ve kurulumu için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Örnek anaokulu ve kreş projelerimizi incelemek için tıklayınız.