Eğitici Oyuncak

Anaokulu Oyuncakları

Anaokulu dönemi 3 ile 6 yaş aralığını belirtir. Uygun anaokulu arama çalışmalarından sonra çocuğun bir okul öncesi kurumuna kaydı yapılır. Anaokulunun bulunduğu bölgenin konumu, anaokulu iç ve dış dizaynı, anaokulu öğretmenleri ve görevlileri derken kullanılan anaokulu oyuncakları genelde arka plana atılır. Oysaki oyuncak çocuğu iç ve dış dünyaya bağlar. Kimi eğitimcilere göre oyuncak, çocuğun hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren tüm oyun malzemeleridir. Ünlü Fransız yazar Montaigne’e göre oyun çocukların en değerli uğraşıdır. Oyuncaklar bir çocuğun hayal gücü ve ilgisini yapılandırması, eğitimi, bilişsel gelişimi ve cinsiyet rolünü öğrenmesi ile ilişkilidir. Oyuncak yapımı, satışı ve bunlarla oynayan çocukların güvenliği konusu oyuncak üreticileri, veliler ve bakıcılarla imalatçıların üzerinde duracakları en önemli konulardan biridir.

Okul Öncesi Oyunlar ve Oyuncaklar

Oyunlar çocukların algılama, hatırlama, nesneleri parçalara ayırıp birleştirme, düzeltme yaparak yeni yorumlar ve çözümler getirme yeteneklerini ortaya çıkarır. Oyunun en önemli malzemesi oyuncaklardır. Anaokulu oyuncakları denince belirli bir yaşa göre yani 3-6 yaş arasına uygun çocuk oyuncakları akla gelir. Hâlbuki 3-4 yaş oyuncakları ile 4-6 yaş arası oyuncakları arasında bile bir fark vardır. 3-4 yaş aralığında çocuklar daha çok motor becerilerinin gelişmesi ile birlikte inip çıkmaktan, tırmanmaktan çok hoşlanırlar.  Salıncaklar, tırmanma ipleri bu yaşlar için uygun oyun alanlarıdır. Ayrıca küpler, bozulup takılabilen yapboz biçimi oyuncaklar, inşaat malzemeleri de çocuğun zihinsel gelişiminde rol oynar. 4-6 yaş için oyuncakları sıralarsak bunlar; boyama setleri, yapıştırıcılar, resim tuvalleri… Yani daha çok masa başında yapılan etkinlikler yeni oyunları oluvermiştir çocukların. Açık havada oynanan oyunlar da bu yaş gurubunun sevdiği oyunlardır. Top oynamak, ip atlamak, tırmanmak, yüzmek gibi bedensel faaliyetler de çocuğu hem fiziksel hem de ruhsal yönden geliştirir.

Pediko Oyuncak

Oyuncak üreticilerini araştırırken müşterilerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi o üreticinin bakanlıkların onayladığı üretim şekillerine uyup uymadığıdır.

Pediko, kurulduğu 1998 yılından beri oyuncak üretimi işindedir. Ankara merkezli firma, anaokulu ve kreş tasarımı projelerini yürütmektedir. Anaokulları, kreş ve kolejler, tematik müze ve kütüphaneler kurmaktadır. Pediko anaokulu oyuncakları %100 yerli malı olup sağlam, kaliteli ve uygun fiyatlı olarak piyasaya sunulur. Mevcut oyuncakların direk satışının yanında bir anaokulu oyuncağı sipariş üzerine gerekirse tasarlanır, 3 boyutlu modellemesi alınır, Pediko’nun kendi atölyesinde kalıbı çıkartılır, kesim ve boyama işlemleri ile oyuncağın yapımı tamamlanır.

Pediko, okul öncesi eğitimin geliştirilmesine katkı sunan eğitici oyuncaklar üretir. Pediko, çocukluğumuzda oynanan seksek oyununu düşünerek Türkiye’de ilk defa seksek halı üretti. Çam ağacı düşüncesinden faydalanılarak yapılan ÇAM YAPBOZ, arılardan esinlenerek yapılan PETEK YAPBOZ, son yıllarda yine  moda olan ahşap yapımı oyuncaklar, ahşap domino ve bloklar, çeşitli yapı setleri, oyun hamuruna şekil veren merdane ve kalıplar, insan vücudunu tanımak için yapılan özel oyuncak maketlerayaklı abaküs ve bahçe satrancı gibi her yerde bulunmayan konsept sahibi oyuncaklar…

Pediko, ayrıca anaokulu dış mekân tasarımı için salıncak, korumalı top havuzu, denge ve step tahtaları vs. yapar. Şirket, iç mekân tasarımı için tırmanma merdiveni, sünger bloklar gibi yaratıcı çözümler sunar.

Burada üretilen oyuncaklar çocuk güvenliği ve sağlığı düşünülerek üretilir. Esasen her fiyata iyi oyuncak vardır ama oyuncağın psiko-pedagojik yönlerden güçlü ve eğitici olmasını Pediko sağlar. Oyuncağın fiyatı kalitesine, oyun imkânları yaratma kapasitesine ve dayanıklılığına göre belirlenir. Pediko, dayanıklı, eğitici oyuncaklar üretirken uygun fiyatlıdır.

Pediko eğitici oyuncakların adresidir.  Eğitici oyuncakların listesini görmek için tıklayınız. Firma iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.