Kreş Açmak İçin Neler Gerekir?

 

Kreş Açmak İçin Neler Gerekir?

İnsanların çocuklarıyla işe gitmeleri gibi bir durum söz konusu olmadığı için çocukların gündüz bakımevleri veya kreşlerde bakılmaları normaldir. Kreş açma girişimi son yıllarda popüler bir faaliyet haline gelmiştir. Özellikle konu eğitim olunca bu üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır. Çünkü kreşler çocuklarda paylaşma ve empati kurma özelliklerinin gelişmesinde ehemmiyetli bir yere sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az ilkokul mezunu olmak ve yasada belirlenen suçlardan mahkûm edilmemiş olmak Türkiye’de bir insanın kreş açmak için yeterli kalifikasyonlara sahip olduğunu gösterir. Bu şartları yerine getiren her vatandaş belli şartlar ve sermaye ile birlikte kreş açabilir ve işletebilir.

Kreş Açılmadan Önce

Bina seçimi, gerekli evrakların tespiti ve ilgili başvuruları, alınması gereken malzemeler kreş açılmadan önce düşünülmesi gereken önceliklerdir. Bütün bunların fizibilite raporu çerçevesinde hazırlanması gerekir.

Mesken

Plan çalışmaları bina seçimini de kapsar. Kreşler uyku odaları, oyun odaları, tuvalet, sınıf, yemekhane gibi alanlar içerir. Bu yüzden özel kreş açmadan evvel bina seçimi çok önemlidir. Kreş çevresinde çocuklar için tehlike oluşturabilecek herhangi bir maddenin imalatı ya da satışı yapılmaması gerekir. Tadilatı bitmemiş bir bina ise gerekli inşaatın belirli şartlar çerçevesinde yapılması ve bitirilmesi kreş açanların lehine olur.

Gerekli Evraklar

“ÖZEL KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İLE ÖZEL ÇOCUK KULÜPLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” adlı yönetmeliğe bakılarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın koyduğu şartlar okunabilir. Başvuru ve istenecek belgeler başlığı altında istenilen evrakların ne olduğu öğrenilebilir. Kurum avukat veya bilirkişi (danışman vs.) ile anlaşıp bu evrakları elde edebilir ve MEB’e teslim edebilir.  Başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde evraklar il müdürlüğüne teslim edilir. İl müdürlüğünün teklifi ve valiliğin onayı ile kurum açılabilir.

Kreş Açılırken

Kreş açılırken gerekli lansman çalışmalarının yapılabilmesi için kaliteli ve tecrübeli bir firma ile işbirliği içinde olmak o kurumun değerini arttırır. Çünkü tadilat ve donatım işlemleri bitince o kurumun karakteristik özelliği ortaya çıkar. Çocuğun ihtiyaçlarına göre yapılmış bir kreş daha çok müşteri çeker. Kreş açmak için nelerin gerek olduğunu bilen Pediko temalı kreşler ve anaokulları kurar.

Gerekli Malzeme ve Donanım

Çocuğun kreşe başlaması 3 yaşından önce olabildiği için farklı gruplar için farklı malzeme tedariki yapan firma bulmak zordur. Pediko, hem anaokulu hem kreş tasarımı işinde olduğu için tüm yaş grupları için mobilya, donanım ve malzeme tasarlayıp üretir. Pediko, 1998 yılında eğitici oyuncak üretimi ile endüstriye giriş yapmıştır.

Çocuğun psiko-sosyal, dil ve motor gelişimlerini dikkate alarak eğitici oyuncak geliştirmiş olan Pediko, şimdi de çocukların en önemli ihtiyacı olan masa, sandalye, dolap, raf, kamet, ayakkabılık, yemek masası, mutfak dolabı, lavabo dolabı gibi mobilyaları üretmektedir. Gerekirse müdür ofisi ve eğitimcilerin odaları için de mobilya tasarlayıp üreten Pediko, kreş kurulumunun tamamını karşılamaktadır. Pediko Türkiye’de kreş açmak için neler gerekir bilir. Pediko ürettiği kreş mobilyasını sadece üretmekle kalmaz, aynı zamanda bütün araç ve gereçleri kreşin yapılacağı yere getirerek monte eder. Müşteriye özel kreş yapımı işinde olan firma, eğitim programının belirlenmesinde de eğitimciler ile birlikte karar vererek çocuklara özgü tasarım yapar. Bunları bina içine monte edecek ekibin de konusunda bilgili olması Pediko’yu diğer firmalardan ayırır.

Mimari tasarım işinde olan Pediko’nun projelerini görmek için tıklayınız. Eğitici oyuncaklarımızı ve mobilyalarımızı görmek için bu sayfaya bakabilirsiniz. Kreş açmak için gereken malzemeleri tedarik etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.