Kreş Açmak İstiyorum

Kreş Açmak İstiyorum Diyenler İçin Gerekenler

Kreş açmak her ne kadar günümüzün popüler girişimlerinden biri olsa da herkesin fikri farklı olabileceği için özgün kreş sahibi olmak çok da kolay olmayabilir. Kreş açmak için belirli kriterlerin dışında gereken evraklar ve danışılması gereken sorular için bilgi birikimi, diğer kreş malzemeleri için de bütçe gerekir.

Kreş Maliyeti

Kreşinizi açacak mesken bulduktan sonra, kreş ve gündüz bakımevi açmak için öncelikle bulduğunuz yerin adresini belirten belge ( İskan Belgesi) ile meskenin bulunduğu ildeki  ASPB İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Orada bir dilekçe vereceksiniz ve uygun tarihte yerinizi görmek ve incelemek için görevli Sosyal Hizmet Uzmanları gelecekler. Bu inceleme olumlu bir şekilde sonuçlanırsa bütün prosedür işlemleri için sizlere bir liste verecekler ve tamamlayıp tekrar gelin diyecekler.

Kreş açmadan önce gerekli evraklar için işletmeciler avukat veya bilirkişi (danışman vs.) ile anlaşıp bu evrakları elde edebilir ve MEB’e teslim edebilir.  Kreş açmak için gereken evrakların toplanması ve kreş kurulumunun tamamlanması paralel bir zaman diliminde gerçekleşebilir.

Kreş maliyetini hesaplarken tutulan binanın özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Bulduğunuz yerin tadilatı tamamlanmışsa kreş açmanın maliyeti de düşecektir. Kreşinizi açacağınız binanın fiziksel özelliklerini bilmek her zaman sizin yararınıza olacaktır. Odaların aydınlatma sistemlerinin yeterli aydınlığı vermesi, yerlerdeki parkelerin kalitesi, tesisat sistemlerinin yönetmeliklere göre uygun olması için “ÖZEL KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İLE ÖZEL ÇOCUK KULÜPLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” yönetmeliğine bakılabilir. Kreşin kapasitesine ve tasarımına göre uygun malzemeler tedarik edilebilir.

“Kreş açmak istiyorum, lakin ucuza mal olsun.”  Düşüncesi kreş açarken akla gelebilir. Elbette günümüz şartlarında ekonomik olarak zorlanmak istemeyiz. Yine de ucuza alınan malzemeler ile kurulan kreş ileride size daha da pahalıya mal olabilir. Kreşin çocukların geleceğini ilgilendirdiğini unutmamak ve de ona göre kaliteli kreş malzemeleri almak sizin için daha yararlı olacaktır.

Pediko

1998 yılında kurulmuş olan Pediko, Ankara merkezli olup güvenilir kreş açar. Kreş malzemeleri alırken bunların yönergelere uygun olup olmadığını bilen Pediko, kaliteli ve ergonomik mobilya üretir. Kreş ve anaokulu tasarımı yapan Pediko, meskenin durumuna göre ve okul görevlilerinin görüşlerine göre hareket eder. 3D modellemesi çıkarılan kreş malzemesi kesimi yapılarak üretimi tamamlanır ve de montajı için nakliye ile kurulacak kreşe gönderilir.

Gerekli tasarım için aklınızda sorularınız varsa projelerimize bakabilir veya bize soru sorabilirsiniz.