Kreş Dizaynı

Kreş Dizaynı

Kreş dizaynı kreşin iç ve dış mekânının yenileme aşamasında düzenlenmesine denir. İç ve dış mekân tasarımının nasıl yapılacağını belirleyen firmalar vardır. Bunlardan birisi de 1998 yılında Ankara’da kurulan Pediko firmasıdır.

Kreş dizaynı ne kadar teferruatlı yapılırsa müşteriler (okul sahibi/işletmecisi/görevlileri) de o kadar memnun kalırlar. Kreş dizaynı konusunda tecrübeli firmalar ile birebir görüşüp mekânın ölçü ve konumuna göre bir sınıf modeli belirlemek daha doğru olur. Çünkü kreşe gidecek çocuğun değişen çevre koşullarına bağlı olarak değişen uyumu söz konusudur. Pediko, tasarım ekibi ile çocuk gelişimini konusunu iyice eleyip sık dokuyarak kreş dizaynı yapar.

Kreş Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Var olan izlerin yanı sıra iyi bir eğitim ile yeni izler oluşturmak için fiziksel ortamın koşulları önem arz eder. Kreş seçerken ele alınması gereken ölçütlerden biridir çünkü sağlanan koşullar. “Çocuğun gideceği kreş nasıl olmalıdır?” sorusu bütün ebeveynleri ilgilendirir. Meraklı veliler ilk olarak kreş veya gündüz bakımevinin dış görünümü yani mobilya ve tasarımına bakarlar. Dış görünüm ne kadar iyi bir şekilde düzenlenirse veliler de kreşe çocuklarını yazdırmaya hevesli olurlar.

Kreş dizaynı için gereken koşullar için yönetmeliklere de bakılmalıdır. Öğretim şekillerinin önemi ve kreş kurulacak yapının özelliği iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Çünkü kreş dizaynı için gereken kreş mobilyası ve donanım malzemesinin sıfırdan tasarlanması gerekebilir. Anaokulu ve kreş dizaynı tedarikinde konuyu kreş sahibi ile birlikte ele alıp işleyen nadir firmalardandır Pediko.

İyi Bir Kreş Dizaynının Eğitime Katkısı

Bir çocuk kreşe giderse daha iyi olur. Çünkü sürekli evde anne, baba ve diğer büyüklerle birlikte vakit geçiren çocukta ileride geri dönülemeyen bağımlı kişilik yapısı oluşabilir. Hayatı boyu birilerine bağımlı bir yetişkin olarak yaşadığını bilmek, ailelerin de çocukları için üzülmelerine yol açacaktır. Lakin yanlış bir şekilde bilinçsiz bir şekilde tasarlanan kreşteki eğitim de iyi olmaz. O yüzden kreş tasarımının eğitim sistemi ele alınarak ortaya çıkarılması çocuktaki özgüveni geliştirir ve çocuğun sosyalleyeşebildiği ortamı yaratır.

İyi bir kreşin temiz, sevecen bir personele sahip olması, öğretmenlerinin deneyimli olması, çocukların kontrol edilebilir büyüklükte sınıfları ya da bahçesi olması beklenir. Mobilyanın temiz ve kaliteli olması da iyi bir kreşte olması gerekenlerdendir. Müşteri isteği üzerine seçilmiş ürünlerin dizaynını gerçekleştiren firma bulmak zordur. Pediko’nun şu zamana kadar 1000’den fazla anaokulu-kreş tasarladığını düşünürsek, tecrübe denince akla gelen ilk firmadır.

Pediko Tarafından Tasarlanan Kurum Nasıl Olur?

Pediko, sadece kreş değil, anaokulu, anasınıfı, uygulama sınıfı, gündüz bakımevi ve bazı ilköğretim okullarını da dizayn eder. Bunların içini deniz, doğa, robotik, sanat temalı sınıflar ile donatır. Örneğin; Deniz Teması Sınıfında deniz dalgaları, yunus ve gemi modeli kullanılarak tasarlanan dolap sistemleri;  gemi şeklinde oyun evleri; mercan resiflerinin görsellerini içeren masalar var… Oyun her yerde fikriyle açılan Dünya Çocuk Üniversitesi, ya da kitap aşkını aşılayan Tokat Bebek Kütüphanesi Pediko projeleridir.

Kütüphanelerin ve müzelerin içini de donatan firma çocukların ve gençlerin sağlıklı, özgüveni yüksek, bilinçli bir birey haline gelmeleri için profesyonel eğitimciler ile işbirliği yapar. Tasarımlarında ahşap mobilya kullanan firma, çocukların sağlığını riske atacak hiçbir kreş malzemesi kullanmaz. Su bazlı ve zararsız boya kullanan Pediko, masaların, dolapların ve oyuncakların köşelerini yuvarlak hale getirir. Pediko eğitici oyuncakları CE belgelidir.

Eğer siz de kreşinizin iyi bir öğretim için güzel ve ergonomik mobilya ile Pediko ailesi tarafından tasarlanmasını istiyorsanız web sayfası iletişim sayfamıza göz atabilirsiniz. Kreş dizaynlarımız için tıklayınız.