Kreş Donanımı

Kreş Donanımı

Türkiye’de anaokulunun zorunlu eğitim kapsamına alınması hedefi, 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alıyor. Bu yüzden anaokulu ve kreş açmak girişimciler arasında popüler hale gelmektedir.

Özel kreş açmak günümüzün kazandıran uygulamalarından biridir. Kreş kurmak için tecrübeli bir firmaya ihtiyaç duyulur. Kreş açmak için de gerekli evrakların bulunması ve başvuruların yapılması yeterli olmayabilir. Kreş kurulumunun yönetmeliklere uygun olması mühimdir. Kreş tasarımının yönetmelik çerçevesinde hazırlanması için “ÖZEL KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ İLE ÖZEL ÇOCUK KULÜPLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” adlı yönetmeliğe bakılabilir.

Özel kreş veya gündüz bakımevi açmak isteyen girişimcilerin kreş donanımlarını araştırırken karşılaştıkları birkaç problem olabiliyor. Kreş donanımı yapan firmanın tecrübesiz olması, kreş açarken yönetmeliklere uyulmaması, okul görevlilerinin yeterli düzeyde eğitim almamış olmaları, kreş mobilyasının kalitesiz olması… Liste böyle uzayıp gider… Pediko, bütün bu sayılan problemler için çözüm geliştirip kaliteli kreş donanımı kurar.

Okul Öncesi Eğitimde Kreşin Yeri

Eğitim müfredatı çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemeyi amaçlar. Kendine güvenen, özgür ve bağımsız bireylerin gelişimi için müfredat çocuğun ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışır. Kreş ve gündüz bakımevi gibi kurumlar ebeveynlerin yükünü hafifletirken çocukların okul başarılarına pozitif etki yapar. Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitimi alan bireylerin 1. sınıf basarı düzeyleri daha yüksektir ve okuma yazmaya daha hızlı geçmektedirler.

Kreş eğitimi anaokuluna nazaran daha erken yaşlarda başlar. Bu yaşta çocuğun yapabildiği aktiviteler grup oyunlarından daha çok bireyseldir. Çocuk annesine bağımlıdır. Bu yüzden ebeveyn ziyareti anaokuluna nazaran daha sık olur. Kreş donanımı mekânda ilk dikkat çeken şeydir. Mobilyanın ucu sivri mi, kampetin ergonomisi yeterli mi, ya da mekân çocuğa uygun güvenli bir zemin ile döşenmiş mi? Velilerin kafasındaki soruları cevaplayabilmek her zaman kolay olmayabilir.

Kreşte Öğretmeninin Yeri

Çocukların fiziksel ve psiko-motor gelişimine uygun etkinlik hazırlayabilen, oyun ve müzik etkinliğini planlayan çocukları tanıma tekniklerine uygun etkinlik hazırlayabilen bir kreş öğretmeninin varlığı da bir kurumda aranan niteliklerden biridir.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar büyük yaştakilere göre daha çabuk sıkılırlar ve bıkarlar. Bu dönemde çocukların en çok ihtiyacı olan ve yapmak istedikleri şey oyun oynamaktır. Öğretmen bunu unutmamalı ve çocuğun dikkatinin dağılmasını önlemelidir. Çünkü ebeveynler zorlaşan hayat şartlarında bazen çocuklarına gerektiği kadar zaman ayıramamaktadırlar.

3 yaşına kadar bir çocuğun beyni bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalışır. Bu yüzden öğretmen belirli bir etkinlik için kaliteli ve kullanışlı oyuncaklara ihtiyaç duyar. Sanat etkinlikleri, bilgi oyunları, zekâ oyunları, çizgi çalışmaları, boyama etkinlikleri, dil etkinlikleri, anne-babalar için düzenlenen programlar derken eğitmen haklı olarak yorulur. Pediko eğitici oyuncakları, öğretmenin omzundaki yükü hafifletmek ve oyunu çocuk için daha eğlenceli bir hale sokmak için özel olarak tasarlandı.

Pediko ve Okul Öncesi Eğitim

Pediko da şimdiye kadar 1000’den fazla anaokulu tasarlamış bir kurumdur. Firma, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokulu-anasınıfı-kreş kurumları için çeşitli proje ve uygulamalar geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

Pediko ailesi, okul öncesi eğitimde yüzde 100 kapasiteye ulaşıncaya kadar projenin devam etmesi gerektiğini bilir. Eğitimin bir ülkenin gelişimi için gerekli bir yapı taşı olduğu yadsınamaz. Okul öncesi eğitimi almayan çocuklarda ileride öğrenmede güçlük, takım oyunlarında adapte olamama gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bu yüzden Pediko ekibi, çocuk gelişimini ön plana koyar. Çocuğun bilgiyi beynine hapsedebilmesi için eğitimciler ile işbirliği yaparak eğitici kreş donanımı dizayn eder. Bünyesinde profesyonel tasarımcılar barındıran firma rengârenk ve kullanışlı mobilya ile kreşin içini (oda, ofis, toplantı odası, mutfak, yemekhane vs.)ve dışını (bahçe, dış mekân vs.) donatır. Firma,  anaokulu veya kreşin işletmesi için faydalı olacak tasarımları okul sahibi, müdürü ve görevlileri ile fikir alışverişinde bulunarak oluşturur.

Pediko Kreş Donanımı Yapar

Kreş donanımı çocuğun güvenliği göz önüne alınarak yapılır. Kreş donanımı için de bütçe gerekir. Pediko ergonomik, uzun ömürlü ve her bütçeye uygun kreş tasarımı ve projesi yapar. Oluşturmak istediğiniz kreş tasarımını ve kurulumunu yapabilecek nitelikte olan Pediko, 20 yılı aşkın süredir eğitici oyuncak ve anaokulu-kreş mobilyası işindedir. Pediko, deniz ve yeşil doğa gibi temalarda çeşitli sınıflar yaratır. Bebek kütüphaneleri de yapan firma, tematik kreş donanımı yaparak bir kreş projesinde olması gerekenleri adım adım gerçekleştirir.

Kreş donanımı üretiminde kullanılacak malzemelerin tanıtılması kurum açılış aşamasında gereklidir. Kreş donanımı, 0-3 yaş arasına hitap eden kreş malzemeleri ve mobilyalarıdır. Kreş mobilyaları: kreş masa, kreş dolap, kreş ayakkabılık, kreş kitaplık, kampet, yatak ve beşiklerdir. Kreş malzemeleri: eğitici oyuncak, etkinlik malzemesi, abaküs, kitap vs. olabilir. Kreş malzemesi aslında tanımı gereği kreş mobilyasını da kapsayabilir.

Pediko kreş mobilyasını sayacak olursak bunlar;

kreş sandalyesi

kreş ve çocuk masası

kreş dolap

figürlü askılık

figürlü kreş vestiyer

figürlü kreş galoşluk

figürlü pano ve ayna

kampet

kreş kitaplık

kreş raf

Ayrıca;

kreş ofisi mobilyaları

kreş toplantı odası mobilyaları

-kreş aydınlatma, döşeme sistemleri

-kreş mutfak sistemleri

kreş banyo-wc donanımları vs. da Pediko tarafından sağlanan kreş donanımıdır.

Pediko kreş donanımı içerisindeki diğer malzemeleri sıralayacak olursak;

atölyeler (robotik kodlama, matematik, fen ve doğa, müzik, sanat ve drama atölyeleri)

ilgi köşeleri (tamir köşesi, güzellik köşesi, mutfak köşesi, fen köşesi, drama köşeleri)

müzik aletleri (davul, zil, marakas vs.)

el göz koordinasyon sistemleri

-eğitici pano ve duvar süsleri

-iç ve dış mekan oyun grupları

bahçe oyun evleri (tırmanma platformu, kaydırak, kum havuzu vs.)

akıl ve zekâ oyunları

puzzle ve yapı setleri (ahşap yapı setleri, montessori oyuncakları, ahşap eğitici oyuncakları)

plastik eğitici oyuncaklar

kreş oyuncak kuklalar

minder ve oturma grupları

kalorifer kapama çiti

kreş çocuk halısı

kreş sünger setleri (denge blokları, oyun setleri)

top havuzu ve trambolinler, tırmanma merdivenleri

-spor malzemeleri

Bütün kreş donanımında birinci sınıf malzeme kullanan Pediko, malzemelerinde su bazlı ve zararsız boya kullanımına önem verir.

Pediko Kaliteli Kreş Kurar

Pediko  1998 yılında eğitici oyuncak tasarım&üretim işine başlamıştır. Daha sonra çocuklar için daha fazla yarar sağlamak amacıyla mobilya tasarım&üretim işlerine girişmiştir. Kreş projesi keşif, ölçeklendirme, 3D çizim, imalat ve montaj işlemlerini kapsar. Bütün bunların hepsini tek elden yürütmek isteyen girişimciler için uygun adrestir Pediko. Türkiye’nin her yerine gönderim imkânı sunan firma, anahtar teslim kreş kurar.

Pediko kreş mobilyaları doğal ahşaptan üretilmektedir.  Pediko oyuncak, %100 yerli malından üstün işçilikle üretilen 1.sınıf kalitede, güzel, renkli ve eğlenceli oyuncaktır. Pediko okul sahipleri için eğitim modeli belirlendikten sonra bebeklerin büyüme ve gelişimi için çevre ile uyumlu tasarım yapacak; oyun oynamaya olan heveslerini yitirmemeleri için heyecan verici ve çarpıcı kreş donanımı dizayn edecektir. Eğitim modeli belirlenirken aynı zamanda kreş bakıcıları ve eğitim uzmanları için de danışmanlık yapabilecek bu şirket sayesinde gözünüz arkada kalmaz.

Kreş donanımı siz değerli müşterilerimizin isteğine göre özel tasarım olarak sınıflarınıza uyarlanabilmektedir. Pediko çocukların kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir yuva yaratmada ustadır. Daha önce yaptığımız okul tasarımlarımıza bakmak için tıklayınız. Bize danışmak veya soru sormak için telefon /e-mail iletişim araçlarına başvurabilirsiniz. Güzel ve eğlenceli kreş donanımı alan okullara bakmak isterseniz tıklayınız.