Kreş Nasıl Açılır?

Kreş Nasıl Açılır?

Eğitim programı düzenlenirken; çocukların yaşları, gelişim özellikleri, öğrenme aşamaları, ilgileri, gereksinimleri ile okulun ve çevrenin imkânları çerçevesinde hareket edilir. Anaokulu 37-66 ay arası çocukların eğitimi, Ana sınıfı 48-66 ay arası çocukların eğitimi için açılan okul öncesi kurumlardır. Uygulama sınıfı 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla okul öncesi eğitimle ilgili program faaliyeti gösteren mesleki ve teknik öğretim kurumları bünyesinde açılan sınıfı temsil eder. Kreş ise 0-2 yaş arası eğitimi kapsamaktadır. Kreş nasıl açılır sorusuna cevap arayanlar Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde hareket etmeliler.

Kreş açmak her ne kadar günümüzde popülaritesi artan faaliyetlerden biri olsa da en baştan zaman, istihdam ve kaynaklar için uğraşmak zorunda kalmak girişimcileri yıldırabilmektedir. Eğer siz de girişimci iseniz mekân seçimi, gerekli evrakların bulunması, eğitim programının belirlenmesi, nitelikli elemanların işe alınması ve en önemlisi çocuklar için uygun kreş malzemelerinin satın alınması için yeterli kaynak ve güvenilir bir firmaya ihtiyacınız vardır. Pediko, kreş ve anasınıfı açılmasında gerekli malzemeleri temin etmektedir.

Özel Kreş Açmak İçin Gerekenler

Bu yazıda kreş nasıl açılır sualine gereken cevaplar maddeler halinde yazılmıştır.

Bina

-Bina seçimi

 Girişimciler bina seçimi yaparken yangın yönetmeliği, sağlık konuları ile ilgili bilgi toplanırsa binanın fizikî durumu hakkında bir fikir oluşabilir. Kapasiteye uygun büyüklükte bir bahçenin olması o kurumun özelliklerine bağlıdır. Özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüpleri, müstakil veya çok katlı bir konutun zemin katında veya zeminle bağlantılı üst katlarda açılabilir. Odaların aydınlık ve ferah olmasının dışında çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilememesi gerekir. Çevrede fırın, patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletmenin bulunması halinde Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği bazı standartlar ile kuruma olan mesafenin uygun olması gerekir.

-Oyun ve emekleme odaları

Kreş ve gündüz bakımevlerinde çocuklar için sabit karyola kullanımı vardır. Uyku odalarında kapasiteye göre yatak yerleştirilebilir. Oyun ve emekleme odaları karyola alanı kapasitesinin dışında olan alanları kapsar. Çocukların oyun oynadığı ve etkinlik yaptığı odaların zemini yumuşak malzemeden yapılmalıdır. Odalarda çocukların sağlığına zarar vermeyecek döşeme ve antialerjik halı kullanılabilir. Oda ve salonların duvarları kolaylıkla silinip temizlenebilen bir madde ile boyanmalı veya kaplanmalıdır. Çocukların etkinlik yaptığı masa ve sandalyeler, plastik veya ahşap malzemeden ve çocuk boyuna uygun olacak şekilde tasarlanıp üretilmelidir. Meskende elektrikli cihaz, odun ve kömürlü soba kullanılmaması önem arz eder. Uyku odalarında ranza yerine 25-30 santimetre yüksekliğinde kampet (küçük çocukların kısa öğle uykusunu geçirdikleri araç) kullanılması gerekir.

-Mutfak ve yemek odası

Mutfak ve yemek odası ayrı olmalıdır. Kullanılan tencere, tabak, bardak gibi gereçler çelik, porselen veya cam türü malzemeden olmalıdır. Mutfakta aspiratörün olması şarttır. Mama ve yemeklerin hazırlanması için her türlü araç ve gerecin yanında mama sandalyesi bulundurulacak.

-Diğer

Özel eşyaların konulacağı dolaplar&merdivenlerin yüksekliği, çocukların rahatça ulaşabileceği seviyede olacak. Dinlenme ve oyun odalarında, bahçede gerekli malzemelerin bulunması sağlanmalıdır. 0-36 aylıklar için en çok 10 kişilik gruplar oluşturulabilir. Yeterli toprak ve çim alanı bulunması ile çocukların mevsim ve bitkilerin değişimini izlemesi, sebze yetiştirmeleri için uygulama bahçesi veya alanı oluşturulabilir.

Ayrı bir alt değiştirme bölümü olmasının dışında 36 aya kadar olan çocuklar için klozet adaptörü kullanılmalıdır. Portatif tuvalet kullanılmamalıdır. Tuvalet zemininde kaymayan seramik veya paspas olmalıdır. Hafif bedensel engelli çocuklar için özel rampa ve tuvalet bulunmalıdır.

Kayıtlar

-Okul görevlileri

Vergi işlemleri ve yasal konularla ilgili yardım almak için bir avukat ve muhasebeci ile karşılıklı danışılarak okul için MEB’in istediği evraklar bulunabilir. İşe alma süreçlerinde müdürler, eğitimciler ve görevliler istenilen evraklara sahip olmalılar.

-Çocuklar

Müfredat programı ve çizelgeye uyulduğu sürece okul açılacak ve öğrenci kayıtları alınabilecektir.

Gerekli Malzemeler

Müfredat programı danışmanlığı, sıralar, masalar, sandalyeler ve ofis mobilyaları için Pediko sizin yanınızdadır. 1998 yılında Ankara’da kurulan mobilya şirketi Pediko, işe çocuklar için eğitici ve eğlenceli oyuncak üretimi ile başlamıştır. Daha sonraları Türkiye’nin çeşitli yerlerine anaokulu, anasınıfı ve kreş mobilyaları sağlamıştır. Kreş nasıl açılır sorusunun cevabı profesyonel Pediko ekibindedir.

Kreş ve anaokulu tasarımlarımız için tıklayınız. Kreş Nasıl Açılır konusu ile ilgili sorularınızı iletişim sayfamıza tıklayarak bize sorabilirsiniz.