Kreş Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

 

Kreş Tasarımı

Günümüzde kreş veya gündüz bakımevi açacak olan işletmeciler sıfırdan kreş tasarımını yapan firma bulmakta zorlanıyorlar. Ankara merkezli firma olan Pediko yeni kurulacak okul öncesi her türlü kurumun tasarım ve kurulumunu yapar. Girişimcilere sadece kreş açma aşamasında gereken prosedürleri takip etmek ve uygulamak kalır.

İyi Bir Tasarım İçin Gerekenler

Kuruluş aşamasında 0-2 yaş grubuna ait mobilyaları seçerken çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak avantajdır. Pediko bu avantaja sahip nadir firmalardandır. Okul öncesi kurumların kurulma aşamasında gerekli evrakların doğru bir şekilde oluşturulması için kurumun düzgün tasarlanması çok önemlidir. Mobilyalar tasarlanırken çocuğun güvenliği ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden firma, uzun ömürlü ve dayanıklı kreş eşyaları üretir.

Kuruluşta ranzanın kullanılmadığını öğrenip yatakları ona göre tasarlayıp kurmak gerekir. Örneğin 0-2 yaş grubunda sabit karyola kullanılır. Kenar koruyucuları olan sabit karyola çocuğun güvenliği için gereklidir. 2 yaşına kadar portatif tuvaletin kullanılmadığı kreşler kız ve erkek çocuklar için ayrı adaptörler barındırır. Bahçe mobilyaları ve oyuncakları korunaklı hale getirilerek sabitlenmelidir. İç mekândaki donanımlar da duvara iyice sabitlenmelidir. Kullanılacak oyuncakların uçları sivri, kesik, paslanmış olmamalıdır. Çocuk mobilyaların kenarlarında koruyucular olmalıdır. Kaloriferler koruyucular ile kaplanmalıdır. Kuruluşun tüm balkon kapıları ve pencereleri kilit sistemine sahip olmalıdır. Kurumdaki elektrik düğmeleri ve prizleri de koruma panoları barındırmalıdır. Yangından korunmak için yangın söndürme araç-gereci ile sesli ve ışıklı uyarı sistemi, duman ve gaz detektörü bulundurması gereken kurum, çocukların güvenliğini ön sıraya koymalıdır.

Kreşlerde Mobilya Tasarımı

Pediko, mobilyaları ve kreş oyun alanlarını açılacak mekânın ölçümüne ve dokusuna göre üretir. Kültürel ve sosyal açıdan çocuğun gelişimini destekleyen firma, oyuncakları kreşe sağlarken de eğitimcilerin dediklerini dikkate alır. 3D tasarım yapan şirket, mobilyadan aydınlatma sistemleri ve döşemelere kadar kreş tasarımı için gerekli her türlü malzemeyi kendi butik atölyesinde üretir. Üretilen hazır malzemeler kreşe nakliye edilip montajı tamamlanır.

Kreşiniz basit olabilir. Eğer gerekli malzemeler kullanılırsa basit bir kreş güzel bir şekilde ışıldayabilir. Pediko, sadece anaokulu ve kreş tasarımı değil aynı zamanda Türkiye’nin birçok yerine kütüphane ve müze tasarımı yapmıştır.

Eğer siz de iyi bir kreş için gerekenin eğitici oyuncak ve malzemeler olduğunu düşünüyorsanız bizi aramaktan çekinmeyiniz. Güzel okul tasarımlarımız için tıklayınız.