Kreş Yenileme Nasıl Yapılır?

 

Kreş Yenileme Nasıl Yapılır?

Kreşler ve gündüz bakımevleri T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar ve denetimleri bu makam tarafından yapılır. Anaokulları ise 3-6 yaşlarındaki çocuklara okul öncesi eğitim veren, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösterirler ve denetimleri bu makam tarafından yapılır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmeliğine göre denetim yapması kreş sahiplerini kreş donanımı konusunda dikkatli ve özenli davranmaya itmektedir.

Kreş Eğitiminin Önemi

Kreşler bebekleri çocukluğa hazırlar. Kreşler 0-2 yaşındaki çocukların;

– sosyalleşebileceği

-psikomotor, dil becerilerini geliştirebileceği

-zihinsel olarak güçlü ve zayıf yönlerini keşfedebileceği

-okula hazırlanabileceği

-kişiliğini geliştirebileceği mekânlardır.

Kreş Yenileme

Gündüz bakımevleri 2-6 yaş arasındaki çocukların bakımı işini kapsayan kuruluşlardır. Kreşler ise 0-2 yaş arasındaki çocukların ihtiyaçları doğrultusunda açılmış kurumlardır. Kreş mekân sahipleri belirli bir süre kurum işlettikten sonra mekânın iç ve dış yapısını yenilemek isteyebilirler. Çünkü mesken içi ve dışındaki bazı araç ve gereçler zamanla eskiyebilir veya bozulabilirler.

İnsanlar genellikle okul görevlilerinin şikâyeti üzerine bir malzemenin yenilenmesi gerektiğini anlarlar.  Mobilya yenileme işlerini yerine getiren firma bulmak bazen mümkün olsa da kreşin komple donanımını gözden geçirip yenileyebilecek şirket bulmak zordur. Pediko işte tam da burada devreye giriyor. Sıfırdan anahtar teslim anaokulu ve kreş yenileyen firma kreşinizin boya ve badanasından aydınlatmasına kadar bütün sistemlerini elden geçirecek ve ona göre kreşi düzenleyecektir.

Kreş Neden ve Ne Zaman Yenilenir?

Kreşin “neden” ve “ne zaman” yenilenmesi gerektiğini belirleyen bazı koşullar vardır. Bunlar;

-Ofisteki ve toplantı odasındaki mobilyaların yeterli gelmemesi veya aşınması/eskimesi

-Oyun, dinlenme odalarındaki eşyaların kreşteki çocukların yaşına göre düzenlenmesi gerektiği durumlar (çocuklar belirli yaş aralığında boy ve zihinsel açıdan birbirinden farklıdırlar ve çok çabuk büyürler)

-Yemekhanelerdeki sandalye ve yemek masası/mama sandalyesi gibi eşyaların eskime/kırılma durumu

-Kapı girişindeki vestiyer ve ayakkabılıkların içinin çocukların ve görevlilerin ihtiyaçlarına göre yapılmamış/düzenlenmemiş olması

-Kreş bina ve bahçe düzenlemesinin yönergelere göre yapılmamış olması

-Yeni oyuncak veya etkinlik malzemelerine ihtiyaç duyulması

-Kreş bahçesinde yeni oyun alanlarına (kaydırak, kum havuzu vs.) yer açılmasıdır.

Bebek sayılabilecek yaştaki çocukların kreş yenilenmesi durumunda daha mutlu ve huzurlu olabileceklerini de göz önünde bulundurursak okul sahipleri veya işletmecileri yukarıdaki durumlarda kreşlerini veya gündüz bakımevlerini yeniletebilirler.

Pediko ile Kreş Donanımlarını Yenileme

Pediko, 1998 yılında Ankara'da kurulmuş olup, anaokulu-kreş kurulumu işindedir. Belirlenen konsept ile tasarlanan okul öncesi kurumlar aynı zamanda atölyeler ve okul içi kütüphaneler ile yenilenebilmektedir. Türkiye’nin ilk bebek kütüphanesinin kurulması Pediko sayesinde gerçekleşmiştir.  Mekâna göre ölçümü çizilen, 3D modelle ile tasarlanan görseller özel makinelerde kalıbı çıkarılarak üretilir ve mekâna yerleştirilir.

Kreş mobilyalarını doğal ahşaptan üreten firma kreşe masa, sandalye, dolap, raf, oyun alanları, duvar süsleri ve döşemelerin dışında oyuncak da tedarik etmektedir. Firma aynı zamanda gerektiği takdirde çocuk bakıcısı ve eğitimcinin belirli nitelikleri sağlaması için eğitim programının oluşturulması aşamasında da işin içinde olacaktır. Çünkü firma ilk işe eğitici oyuncak üreterek başlamış daha sonra ise anaokulu ve kreş tasarımı ile ilgilenmiştir. Kütüphane ve müze tasarımı işleri ile eğitim sistemi konusunda da bilgi sahibi olan şirket gün geçtikçe büyümektedir.

Kreş veya gündüz bakımevinizin ofis masa sandalyesini ve hatta mutfak, banyo dolaplarını da yenileterek yepyeni bir tarza ulaşmak istiyorsanız Pediko ekibi bir tık uzağınızdadır.  Pediko tasarımları için tıklayınız. Eğitici oyuncak ve malzemelerimize göz atmak ve fiyatlandırma konusunda bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.