Kütüphane Kurulumu Yapan Firmalar

Kütüphane Kurulumu Yapan Firmalar

Kitap okumak daha zengin, zeki ve usta olmamızı sağlar. Kitap kurtları ya da kitap meraklıları, kütüphane ziyaretlerinde istedikleri kitapları rahat bir şekilde bulabilecekleri bir ortam dilerler. Bu yüzden kütüphane açacak veya açmak isteyen girişimcilerin ilk dikkate alacakları şey, “kütüphane kurulumu yapan firmalar” listesini yapmaktır. Pediko, profesyonel bir şekilde kütüphane kurulumunu yapar. İl halk kütüphaneleri, çocuk kütüphaneleri, z-kütüphaneleri, özel kütüphaneler gibi işlerde tasarım, üretim ve montaj işlemlerini yapan firma, Türkiye’nin birçok yerine kütüphane kurmuştur.

İnsan Neden Kütüphaneye Gider?

“Kütüphane nasıl açılır?” konusuna değinmeden önce “İnsan neden kitap okur ve bunun için neden kütüphaneye gider?” sorusunu cevaplayalım. Geçmiş zamanda toplumlar karşılaştıkları sorunların birçoğunu edindiği bilgiler sayesinde aşmaktaydılar. Gelişen olaylara hâkim olmak için toplum içerisinde eğitim seviyesinde bir ilerleme kaydedenler, tarih sayfalarında da yerlerini almaktaydılar. Günümüzde de bilgi ve kültür sonucunda toplum içinde etkin bir kişilik sahibi olmak, ancak ve ancak kitap okumak ile mümkündür.

Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendiren kitaplar, bizi “Bir Bilen” yapar. Kitap okumak, olaylara farklı bir bakış açısı açısından bakmamızı, kendimizi tanımamızı ve sevmemizi sağlar. Bir işi başarılı bir biçimde sonlandırdıysak, edindiğimiz bilgilerin ve aldığımız notların mutlaka bir payı vardır. O yüzden, bilgi kaynaklarımızı korumamız ve öğretilerin üzerinde verimli bir şekilde düşünebilmemiz için bir ortama ihtiyaç duyarız. Bunun için de kütüphanelere gideriz.

Kütüphane Nasıl Açılır?

Açılan kitapçıların bile kapanma eşiğine geldiği günümüz ekonomisinde bir kütüphane işletmek, zor hale gelmiştir. Bu nedenle kütüphane dediğimiz mekânlar, her açıdan her yönden kitapları elinde bulundurmalı; bu kitapların yerleşim, muhafaza ve kullanımı için kütüphane tasarımı önceden planlanmalıdır. Ayrıca elektronik kaynaklar için mobilya bileşenleri dikkatli bir şekilde seçilmeli; kütüphane aksesuarlarının mekânın dokusu ile örtüşmesine dikkat edilmelidir.

Kütüphane açmanın riskli yanlarından biri de, kütüphane müşterisini bulamamaktır. Kütüphane müşterisinin ilgisini çekmek için çeşitli dizaynlarda kitaplık, kütüphane dolabı ve koltuklar koymak, kütüphane kurulumu yapan firmaların yaptığı şeylerden biridir. Ancak, kütüphane dizaynını bir bütün olarak düşünmek ve mekân temasını belirlerken kültürel öğeleri kullanmak, her kütüphane kurulumu yapan firmanın harcı değildir.

Açılacak kütüphane türüne göre gerekli yönetmelikler takip edilirse iş kolaylaşır. Açılacak kurum özel ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Halka Açık Özel Kütüphane Açılması İlke ve Esasları” konulu Genelgesi iyice okunmalıdır. Eğer okul kütüphanesi açılacaksa “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği” araştırılmalıdır. Genellikle açılacak özel kütüphane işlemlerinde halka sunulan hizmetler ve teknik konularda ildeki İl Halk Kütüphanesi veya diğer Halk Kütüphanelerine müracaat edilmesi durumunda söz konusu birimlerce gerekli yardım alınabilir. Ancak hangi yayınların kütüphanenin hangi bölümünde ve ne tür kütüphane mobilyasında saklanması gerektiğini kütüphane kurulumu yapan firmalar, kütüphane işletmecisi ile beraber karşılıklı danışarak size söyleyecektir. Bu sebepten ötürü kütüphane kurulumu yapan firmaların özgeçmişi ve yaptığı işler iyice araştırılmalıdır.

Pediko Kütüphane Kurulumu Yapan Bir Firmadır

Pediko, 1998 yılında kurulan Ankara merkezli bir firmadır. Firma, her ne kadar Ankara’da kurulmuş olsa da, Gaziantep, Trabzon, Sakarya, Isparta, Konya ve Türkiye’nin diğer illerinde tematik kütüphane kurulumu yapmıştır. Kütüphane, halk kütüphanesi, müze kütüphanesi, üniversite kütüphanesi, okul kütüphanesi, çocuk kütüphanesi, bebek kütüphanesi kurulumu yapabilecek şirket, 20 yıldır mobilya tasarım, imalat ve montaj işindedir. Pediko, sizin seçtiğiniz mekanın restorasyon aşamasında mobilya tasarımı ve süslemesini yapabilecek nadir şirketlerdendir. Pediko, keşif, ölçülendirme, ihtiyaç listesindekileri 3D modelleme, imalat, kurulum işlemlerini sırası ile gerçekleştirir.

Kütüphane kurulumu yapan firmalar listesinden en iyisini seçmek için eleme yaptığınızda, diğer firmalardan farklı olan Pediko’yu aramak isterseniz, bizim iletişim sayfamıza göz atabilirsiniz. Yaptığımız kütüphane projelerine bakmak isterseniz tıklayınız. Referanslarımız için tıklayınız.