Kütüphane Malzemeleri

Kütüphane Malzemeleri

Kütüphane malzemeleri, kütüphane düzenlemesinde dikkat edilmesi gereken noktalar referans alınarak tasarlanır. Malzemeleri türlerine göre ayıran ve ona göre konsept hazırlayan kütüphane tasarımcıları, bu işi en iyi bilen kişilerdir. Edebiyat Müze Kütüphanesi ile Okul Kütüphanesinin mobilya tasarımı birbirinden farklıdır. Pediko, her iki türe de uygun kütüphane mobilyası tasarlayıp üretebilen nadir firmalardandır. Ankara merkezli firma, Türkiye’nin her tarafında Halk Kütüphaneleri, Edebiyat Müze Kütüphaneleri, Çocuk Kütüphaneleri, Bebek Kütüphaneleri açmıştır.

Kütüphane Tasarımında Mobilya Dizaynı

Kütüphane malzemeleri okuyucu ihtiyacına göre modellenmelidir. Lise kütüphanesi ile ilkokul kütüphanesi tasarımı birbirinden farklıdır. Halk Kütüphanelerinde pastel ve ahşap renkler daha ağırlıkta kullanılırken, çocuk kütüphaneleri rengârenk kütüphane malzemesi barındırabilir.

Kütüphanede, eğitime ve öğretime yardımcı olan mobilya dizaynı kullanılmalıdır. Özel tasarlanmış masalar, bağımsız raflar, hareketli sandalyeler kütüphane tasarımını daha orijinal ve güzel yapabilir. Çalışma masası, sandalye, koltuk, aydınlatma lambası, döşeme ve ışıklandırma sistemi de okuyucu kitlesine hitap etmelidir.

Pediko kütüphane malzemelerini sayacak olursak;

  • Kitaplık

Raf ya da dolap şeklinde olabilir. Doğal ahşap malzemeden yapılır. Kütüphane kitaplığı, özel olarak tasarlanıp, imalatı gerçekleştirilir. Çocuk kütüphaneleri için ağaç, traktör, rakam ve oyun alanı temalarında dizaynı yapılır. Özellikle raflara sığmayan büyük kitaplar, görselliği bozmayacak şekilde tasarlanan kitaplık sayesinde düzenli bir şekilde yerleştirilir.

  • Masa

Kütüphane masa tablası kaliteli ahşap malzemeden yapılır. Özel olarak tasarlanıp, düzenlemesi belirlenen temaya göre yapılır. Küçük alanlarda öğrencilerin verimli çalışabilmesi için özel masalar ve cam bölmeli bilgisayar masaları yapılır. Ofis masaları üretilir.

  • Sandalye

Kütüphanenin tasarlanacağı mekânın insan sayısına göre sandalye yapımı gerçekleşir. Yaş gruplarına göre kütüphane sandalyesi dizaynı olur. Kütüphane malzemelerinin yapımında sağlığa zararsız boya kullanılır.

  • Koltuk

Kitap, çay/kahve ve battaniye üçlüsünün huzur verici özelliği unutulmadan koltukların da tasarımında rahatlık ve ergonomi ön plandadır. Kanepeler, renkli berjerler, sallanan koltuklar… Çocuklar için yumuşak puf ve minderler… Danışma koltuğu, ofis koltuğu ve dinlenme koltuğu gibi kütüphane koltukları, özgün olarak tasarlanıp üretilir.

  • Çeşitli Üniteler

Raf üniteleri, TV üniteleri, aydınlatma üniteleri, vitrinler, vestiyerler, emanet dolapları gibi araçlar teknoloji çağının gerektirdiği yapılardır. Raf ünitesi duvara yapılan monte kitaplık şeklinde ise içerisine kitap ve diğer kütüphane malzemeleri konulur. TV ünitesi de duvara monte edilerek yerden tasarruf sağlanır. Vitrinler kütüphane malzemelerini koruma amaçlı yapılan dayanıklı cam bölme ile kaplanır. Vestiyerler, kütüphane girişinde okuyucu eşyaları için anahtarlı olarak tasarlanır.

  • Diğer Kütüphane Malzemeleri

Eşyalar, perdeler, aydınlatmalar, iç mekân dekoratif bitkiler…

Pediko Kütüphane Malzemeleri İmalatını Yapar

Kütüphane tasarımı konusunda kararsız kalan girişimcilerin bu konuda uzman olan kişi ve ya kuruluş ile irtibata geçmesi gerekebilir. Kütüphane tasarımları yaptırmak için kitapların ve ona gerçekten değer verenlerin dilinden anlayan usta elleri seçmeniz gerekir. 1998 yılında kurulan Pediko, yılların verdiği tecrübe ile kütüphane projesinde usta iş çıkaran önder firmadır. Pediko, imalatında başarılı, özgün ve dayanıklı kütüphane malzemeleri yapar. Firma, kütüphane projesinde baştan sona kadar müşterisi ile karşılıklı danışarak işlerini yürütür; keşif, mobilya tasarımı/üretimi ve montaj işlemlerini itina ile yapar. Pediko, içinde kendi çizim, atölye ve nakliye ekibi bulunduran bir yapıdır. Su bazlı boya ve ahşap malzemelerin en kalitelisini kullanan şirket, kütüphane açacak girişimcilerin istediği modelde kütüphane yaratır. Kütüphaneniz diğerlerinden farklı, tematik ve iç açıcı olacaktır.

Kütüphane yapımlarımıza bakmak için web sitemizin kütüphaneler kısmına göz atabilirsiniz. Kütüphane malzemeleri ihtiyacınız için Pediko iletişim sayfasına girerek bize ulaşmanız yeterlidir.