Müze Ekipmanları

Müze Ekipmanları

Müzeler, her çeşit taşınır kültür ve tabiat eşyasını sergilemek için kurulan yerlerdir. Günümüzde holding şirketler, kendi bünyelerinde kurulup işletilmesi amacıyla özel müze kurma girişiminde bulunmaktadır. Müze ekipmanlarının tedarik edilmesi için başlatılan süreçte birçok alternatifle karşılaşan şirketler, bu tefrişatları tasarlayıp üretebilen firma bulmakta zorlanabilmektedir. Pediko, özel müze açma girişiminde, müze mobilyasını özel olarak ölçülendirip üretir.

Müze Mobilyası

Kültür envanterinin oluşturulması çalışmasına öncülük eden müzeler, korunması gereken bir mirastır.Müze ve örenyerleri sadece Türkiye değil, yurtdışından gelen tüm turistlerin de çekim alanında yer almaktadır. Onlara sahip çıkmak için müze sahiplerinin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekir. Bu görevlerden birisi de eserlerin doğru bir şekilde korunmasıdır. Aynı şekilde bozulan veya eskiyen bir koleksiyon parçasının atölyede tamir edilmesi için kullanılan donanımların kaliteli olması, yangına, hırsızlığa ve sabotaja karşı engellerin de bulunması müze sahiplerinin görevleri arasındadır. Müze vitrin boyları ve aydınlatma sistemleri ürünü ön plana çıkarmalıdır.

Kuruluşta kullanılan sergi alanları insanların en çok dikkatini çeken bölümlerdir. Mevcut kültür ve tabiat varlıklarının uygun bir biçimde korunması için müze vitrinlerinin tasarımı önemlidir.  Müze dolap ve vitrinlerinin koleksiyon türü ve özelliklerine göre yapılmış olması, o koleksiyonun korunup sergilenmesi için mühimdir. Çünkü yanlış bir tasarım, korunacak değerli eserin kaybolmasına yahut bozulmasına sebep olabilir.

Müracaat ve dinlenme yerlerinde kullanılan mobilyanın da ziyaretlerde yorulan müşterileri rahat ettirecek şekilde olması, işletmede kullanılan antika niteliğindeki donanımlar müzeyi ilginç ve çekici kılar.

Pediko Müze Ekipmanı Üretir

Müşteri memnuniyetini önemseyen bir firma olan Pediko, 20 yılı aşkın süredir anaokulu-müze-kütüphane mobilyası yapmaktadır.  Müze ekipmanlarını belirlemek için binanın planını inceleyen firma, hangi odaya hangi malzemenin yerleştirilmesi konusunda da danışmanlık yapabilir. Yerinde ölçülendirme ile başlayan proje, mobilya seçimi ve üretimi ile tamamlanır. Pediko bu konuda çizimden, kalıp çıkarılmasına, renk belirlemeden montaj işlemine kadar her türlü hizmeti sunar.

Bilimsel araştırmalarda kullanılan bazı kaynakların da korunması ve günümüze ışık tutması için açılan müzeleri kaliteden taviz vermeksizin tasarlayan Pediko, Türkiye’de kaliteli edebiyat müzeleri yapmıştır. Ankara’da kurulmuş olan firma, Trabzon Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müzesi, Altındağ Şair ve Yazarlar Evi, Ankara Üniversitesi Mamak Belediyesi Çocuk ve Kültür Merkezi gibi müzeler için müze ekipmanları yapmıştır.

Pediko Müze Ekipmanları

Pediko, vitrin, dolap, masa, koltuk, raf,pano, döşemeden her türlü müze ekipmanını dizayn eder.

Müze Vitrini : Doğal ahşap malzeme ve kaliteli camdan üretilen Pediko vitrinleri, antikaları en iyi biçimde korur.

Müze Dolabı: Kitap,süreli yayınlar ve elektronik kaynakları da saklayan müze dolapları da 1.sınıf kalite ahşaptan üretilir.

Müze Masası ve Sandalyesi: Bilimsel araştırma ve geliştirme için kullanılabilecek masalar, okuyucu koltuğu ile uyumlu olacak şekilde tasarlanabilir.

Müze Rafı: Duvara monte edilebilen müze rafları alandan yer kazanmak için kullanılır. Ahşap veya diğer malzeme çeşitlerinden  müze temasına göre ölçülendirilebilir.

Müze Panosu: Müze panoları edebiyat müze kütüphanelerinde de kullanılır; resim veya önemli şahısların portresinin görseli olabilir.

Müze Sehpası: Tematik veya antika bazında üretimi yapılabilir.

Diğer Müze Ekipmanları: Tabelalar, perdeler, spotlar, danışma masası ve koltukları, dinlenme koltukları ve diğer müze bölümlerinin mobilya ve tefrişatları Pediko tarafından üretilir/tedarik edilir.

Müze ekipmanları üretirken bir sanatçı gözüyle projeyi ele alır Pediko. Müze açarken özel konseptiniz için tema belirlemede Pediko ile çalışabilirsiniz. Pediko, anahtar teslim müzeler yapar.

Müze tasarımlarımız için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.