Müze Sergileme Sistemleri

Müze Sergileme Sistemleri

Müzeler toplumların, görsel, belgesel kültürlerinin çeyiz sandıklarıdır. Bilimsel,tarihsel, kültürel ve sanatsal bellekler geçmişi günümüze bağlar. Biriktirme eğilimli toplumlar, müze sergileme sistemlerine önem verir. Pediko, müzeleri tematik vitrin sistemleri ile donatır.

Müze Vitrini Tasarımı

Bilgi, çoğaltılabilen ve yorumlanabilen bir kavramdır. Müzede ziyaretçiler, nesnelerle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilme olanağına sahip. Güzel ve özel bir sergi tasarımı, tasarım önerilerine multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Sergiler için önemli olduğundan hedef kitlenin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmemiz gerekir. Hedef kitleye ve koleksiyon niteliğine uygun bir sergileme alanı tasarımı, ziyaretçinin esere olan ilgisini arttırabilir.

Müzelerde koleksiyon odaklı ya da bilgi odaklı sergilemeler de yapılmaktadır. Amaç,ziyaretçileri bilgilendirmek ve nesneleri yorumlamaksa, güzel bir vitrin veya sergileme sistemi, ziyaretçi ilgisini önemli ölçüde çekebilmektedir. Duvar tipi, kule tipi, masa tipi, niş tipi, özel tasarım tipi vitrinler Pediko tarafından tasarlanıp üretimi yapılabilecek ürünlerdir.

Pediko Müze Sergileme Sistemleri

Müze ve galerilerde sergi çalışmalarını yürütecek kişilere, sergileme sürecinin aşamalarını  ve bu aşamaları gerçekleştirirken karşılaşacakları sorunlar konusunda da tecrübeli bir firmanın yardımı dokunabilir. Pediko firması, müze dizaynı ve müzedeki tüm tefrişatların sağlanması ile ilgili başvurulacak değerli bir kaynaktır. Müze açacak kuruluş veya kişiler sergi planlaması, sergi sürecinin yasal sorumlulukları, sergileme ve sunum teknikleri konularında Pediko’dan yardım alabilirler. Firma, sergi tasarımının başlangıç sürecinden, kapanış sürecine kadar tüm aşamaları tek tek ele alır.

Pediko, müze dolabı, müze masası, müze sandalyesi ve koltukları gibi daha birçok eşyayı üretebilir. Açılacak müzenin ölçülendirmesinin alınması sayesinde belirlenen mobilyanın, 3D modellemesinden, çizim ve atölyede üretimine kadar her işlemi Pediko bizzat kendisi üstlenir.

Müzelerde kullanılmak üzere ürettiğimiz sergileme sistemleri, bir çok farklı tip ve ebatlarda müzenin içerisinde en iyi konumlandırma ile eserlerin unsurlarını ortaya çıkarabilmektedir. Kalite standartlarımızı müze sergileme sistemlerinde kullanmaktayız.

Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi, Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi, Zeugma Müzesi Çocuk Bölümü gibi müzelerin donanım ve tefrişatlarını Pediko üstlenmiştir. Altındağ Belediyesi Şair ve Yazarlar Evi’nin sergileme alanlarında kullanılan sistemlerin yapımını gösteren videoya buradan ulaşabilirsiniz. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Ankara Üniversitesi Mamak Belediyesi Çocuk ve Kültür Merkezi veMehmet Akif Ersoy Edebiyat Müzesi gibi kurumları da donatan Pediko’ya ulaşmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.