Özel Müze Nasıl Açılır?

Özel Müze Nasıl Açılır?

Özel müzeler, bir kişi ya da kuruluş tarafından, değişik konularda toplanmış eserlerin sergilendiği yerlerdir. Özel müze açmak isteyen insanın amacı koleksiyonları geliştirip koruyarak onları diğer insanlar ile paylaşmaktır. ‘Özel müze nasıl açılır?’ sorusuna cevap arayan girişimcilerimiz, müze donanım ve tefrişatlarını üretme konusunda uzman olan Pediko firmasını arayabilir, tasarımla ilgili sorunları müze projesinde ele alabilirler. Firma, inşaat çalışmaları tamamlanan binanın iç düzenlemesiyle yakından ilgilenir ve müşteriye özel temalı müzeler tasarlar.

Kuruluş Amacına Göre Müze Açmak

Gerçek ve tüzel kişilerle vakıfların kendi hizmet konuları veya hedeflerini ortaya koymaları için yetkili birimlere başvurmaları ve belirli unsurları sağlamaları halinde özel müze açmalarına izin veriliyor. Yetkili organlardan alınacak onay için “Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik” yönergesini takip etmek müze açacaklar için yararlı olabilir. Müze açılacak yerin kullanılabilir alanının büyüklüğü,  kurumdaki bölümlerin planlaması,mobilya ve tefrişatların tasarımı gibi unsurlarda dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Ama müze açmadan önce onun hangi amaçla hizmet vereceğini belirlemek, yapılacak ilk iştir.

Müze açmak için yerel, bölgesel veya uluslararası standartları bilmek gerekir. Örneğin resim ve heykel müzesi, eğitime öncelik verir. Ülkemizde “Müzecilik”,  Müzecilik ve Plastik Sanatlar restorasyonu alanında “Araştırma”, “Uygulama”, ile bütün bu alanlarda “Öğretim” destek faaliyeti dahil olmak üzere Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile koordineli olarak görev yapmaktadır. Eğer resim ve heykel müzesi açılacaksa bu türdeki koleksiyonlar hakkında yaratıcı tartışmalar oluşturmak ve ürünlerin özelliklerine göre sergi alanlarını tasarlamak gerekebilir.

Müze Mobilyası Nasıl Olmalıdır?

Müze mobilyasının tedariki, açılacak müze türü belirlendikten sonra başlatılır. Müze mobilyaları, koleksiyon ve hizmet alanına göre dizayn edilebilir. Müze çeşidine göre yapılan mobilya tasarımı, kültürel varlıklara verilen değerin göstergesidir. Ziyaretçi, uygun yapılan müze vitrini sayesinde eseri yakından inceleme fırsatı bulur. Yönlendirme tabelaları ve aydınlatma sistemleri ziyaretçinin keşif sürecini kolaylaştırır. Kitaplıklar, koltuklar ve masalar sergileme sistemlerinin yardımcı elemanları olup, temaya uygun şekilde tasarlanırsa birçok araştırmacıyı müzeye çeker.

Pediko & Müze Tasarımı

Sanat, bilim, eğitim alanlarında insanların kendilerini geliştirmeleri açısından önemli yerlerdir müzeler.Müzelerin geçmiş ile gelecek arasında ilişki kurduğunu unutmamak gerek. Pediko,koleksiyonları yaşatmanın en iyi yönteminin eserler üzerine araştırmalar geliştirmek, desteklemek ve yaymak olduğu inancı ile hareket eder. Bunun için Pediko, bir müzenin bilimsel ve kültürel amaca uygun bir şekilde işletilmesi gerektiğini bilir. Firma, 3D modellemeden, ürün üretimi ve montajına kadar başarılı koleksiyona sahip insanların, projede belirlenen her türlü gereksinimlerini karşılar.

Pediko, Altındağ Şair ve Yazarlar Evi, Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Trabzon Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Zeugma Müzesi Çocuk Bölümü, Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi gibi önemli kurumları donatmıştır.

Pediko, Trabzon Muhibbi Edebiyat Müze Kütüphanesi projesinde, kitaplıkların kenarlarındaki işlemelerde Selçuklu motiflerini kullanmıştır. Firma, Ankara Üniversitesi Mamak Belediyesi Çocuk ve Kültür Müzesi projesinde, eski Türk boylarının kullandığı geleneksel çadır yapımı ile göçebe yaşam tarzını anlatmıştır. Müzedeki geleneksel kıyafetler, bizzat Pediko tarafından sağlanmıştır. Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından şairin adına ithaf edilen 120 yıllık konak olup, şairin el yazmalarının korunaklı bir şekilde saklanmasına vesile olmuştur. Pediko, burada iç mekan düzenlemesinin dışında,bahçe mobilyasının yapımını da üstlenmiştir.

Pediko, kurum tasarımı dışında müze yenileme çalışmalarında ve müze koleksiyonlarının kurulumunda görev alır. Müze projelerimize göz atabilirsiniz. Aklınızdaki sorular için Pediko’yu arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.