Tokat Bebek Kütüphanesi

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi
Ekim 14, 2019
Eskişehir Sakarya Anaokulu
Eylül 17, 2019
 

Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesi Pediko tarafından tasarlanıp üretilerek Tokat Valiliği tarafından Tokat’ta yaptırılmıştır. Çocukların oyun, müzik, yaratıcı dans, duyu eğitimi, etkileşimli kitap okuma, öz bakım eğitimi, yabancı dil gibi alanlarda gelişimini destekleyen bebek kütüphaneleri çocuğun kendini tanıması ve ifade etmesini teşvik eder. 0-6 yaş arası çocuklar ve bu çocukların gün içinde kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacak olan ebeveynler, çocuk bakıcıları, gündüz bakımevi personeli, eğitimciler ve kütüphane çalışanları için hayırlı olsun…

Görevli kütüphane personeli tarafından kütüphaneye gelen anne ve bebeklere eğlenceli aktiviteleri yaptırmaları için okuma köşesi, duyu destekleyici kitaplar, bebek boy ve gelişimlerine uygun kitaplıklar, bebeklere uygun sivri köşe barındırmayan masa ve sandalyeler, hikâye dinlerken oturmak için mat, süngerler ve puf koltukları tasarladık ve yaptık. Yapılan aktiviteler için kullanılacak materyalleri sağladık.

Bahçede problem çözme duvarlı kum havuzu, çocukların koşup oynayabilecekleri renkli tutmalı şekillere sahip tırmanma platformu, ahşap sahne ve oturaklardan oluşan performans alanı, oturma bankları, çevresi tel örgü kapalı hayvanat bahçesi yaptık.

Giriş kısmında 0-3 yaş arasına hitap eden Tematik Çocuk Kütüphanesi ve Masal Atölyesi Kütüphane bölümleri bulunmaktadır. Burada da bebeğin öğrenimi için oradan kendine resimli kitap veya eğitici oyuncak seçebileceği tren temalı kitap rafı, pencere önü kitaplıklar, ev temalı kitaplık; rahat etmesi için çeşitli yumuşak puf ve süngerler, masa ve korumalı sandalyeler; duyu organlarının gelişimi için gerekli emekleme duvarı ve panolar yaptık.

İkinci katta da Tematik Çocuk Kütüphanesi ve Masal Atölyesi Kütüphane kısımları bulunurken, burasını anaokulu yaşlarındaki çocuklar için tasarladık.

Ayrıca ağaç kitaplıkları, çocukların drama oyunu sahneleyebilecekleri sahne platformunun yanlarına yerleştirdik. Traktör kitaplık, dev ağaç kitaplık ve gemi kitaplığın olduğu odayı puflar ile donattık. Masa ve sandalyeleri çocukların masallarını okuyabilecekleri bir şekilde tasarladık.

Merdiven başında kedi görseli yaparak, kuyruk kısmını tutanak haline getirdik. Yine merdiven boyunca uzanan duvara çocukların farklı aktiviteleri yapmasına yardımcı olacak kılavuz amacını güden müzik ve sanat duvar temaları yaptık. Çatı katının tavan kısmını çocukların okuma-yazma etkinliklerini teşvik edici kara tahta, dev kalemler ve çerçeveler; sanat ve drama aktiviteleri eşyaları için dolap; rakam figürlerinde kitaplıklar; kapasitelerini keşfedecekleri masalar ve sandalyeler ile donattık.

Pediko ile hayat çok kolay…

PEDİKO MOBİLYA ÜRETİM VE TASARIM | PEDIKO FURNITURE DESIGN AND MANIFACTURE | МЕБЕЛЬ ДИЗАЙН И ПРОИЗВОДСТВО PEDIKO

DANIŞMANLIK, PROJELENDİRME, 3D SUNUM, TASARIM, ÇİZİM, MOBİLYA ÜRETİM, MONTAJ VE KURULUM, ANAHTAR TESLİM PROJE