Robotik Kodlama Atölyeleri

Robotik Kodlama Atölyeleri

Robotik kodlama atölyeleri Türkiye’de daha çok özel okullarda ve BİLSEM’lerde gözlemleniyordu. 2023 Eğitim Vizyonu ile MEB bünyesindeki çalışmaların halen tasarım/pilot aşamasında olduğunu belirtmek gerekir. “Tasarım-Beceri Atölyeleri”  projesi kapsamında robotik kodlama atölyelerini kuran firmaları araştırmak ve atölye yapılacaksa ona göre hareket etmek yerinde bir düşünce olabilir.

Robotik Kodlama Atölyeleri Niçin Kurulur?

Robotik/Kodlama Atölyesi; bilgisayar, yazılım, makine veelektronik birimleri içine alan bir ortak çalışma alanıdır. Birçok mühendislik disiplininin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Elektronik donanımların eklenmesi ve dijital ortamda kontrollerinin sağlanması için birçok mühendislik branşının bir arada emek harcaması gerekmektedir.

Robotik kodlama atölyeleri sayesinde öğrenciler uygulamalı ve disiplinler arası bir eğitim modeline uygun olarak çalışırlar ve kendi projelerini üretip ve geliştirebilmektedirler. Bu atölye çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmeleri için de pek çok fırsat içermektedir.

Pediko

Pediko 1998 yılında Ankara’da kurulan bir firmadır. Firma, başlangıçta eğitim materyalleri olarak eğitici oyuncak ile işe başlar. Daha sonraları anaokulu ve kreşler için mobilya ve gerekli malzemeleri tedarik etmeye başlar. Ayrıca kütüphane ve müzeler için de malzeme tasarımı, üretimi ve imalatını gerçekleştirir. 2018 yılına kadar 1000’i aşkın okul öncesi kurumu tasarlayıp kurulumunu gerçekleştiren Pediko, ayrıca okullara yaşam beceri atölyeleri, robotik atölyeler, sanat ve tasarım atölyeleri, matematik ve kavrama atölyeleri kurmaktadır.

Pediko anaokulları ve kreşlere masal atölyesi, müzik atölyesi, bahçe ve sanat atölyesi, interaktif kum havuzu, mutfak/tamir köşeleri gibi eğitici köşeler kurar. Firma Türkiye’deki ilk bebek kütüphanesini kurarak eğitim yaşının doğumdan itibaren başladığına inanmaktadır.

Pediko, çocukların bedensel, bilişsel, sosyal ve duygusal yönden gelişimlerini sağlayan eğitim gerekliliklerine göre ayarlanmış atölyeler kurar. Şirket, yaşam beceri atölyelerini iyi bir tasarım ile kurar. Anaokulları ve okullar ile danışarak işe girişen Pediko, atölye için gerekli malzemelerin sıfırdan ölçümünü, 3D çizimini, ve imalatını tamamlayıp kurulumunu yerinde gerçekleştirir.

Okullar ve de diğer kurumlar için yapılan atölyelerimize göz atmak isterseniz Pediko’nun proje ve uygulama videoları sayfasına tıklayabilirsiniz. İyi tasarlanmış bir fiziksel alan çocuk için çekici olmakta dolayısıyla çocuğu mutlu etmektedir. Pediko güzel atölyeler kurar…