Sanat ve Tasarım Atölyeleri

Sanat ve Tasarım Atölyeleri

Sanat Nedir? Sanatçı kimdir?

Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan ve bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan metotların tamamıdır. Sanatın var olduğu günü bulmak için insanoğlunun var olduğu güne bakmak gerekir. Uzak geçmişteki atalarımız yaşadıklarını ve olayları mağaralara resmetmişlerdir. Dolayısıyla ilk sanatçıların onlar olduğu kabul edilmektedir.

Güzellik ve estetikliği daha iyi gören ve bunları kendi görüş duygusu ve yaratıcılığı ile ifade edebilen insanlara sanatçı denir. Gerçek sanatçı yaratıcıdır, özgürdür. Onun kendine özgü bir estetik anlayışı vardır.  Andre Gide’ye göre “Bir sanatçı için şu şeyin gerekliliğini savunacağım: Anahtarı yalnız kendisinde bulunan özel bir dünya.”dır. Türk yazar ve gazeteci Mehmet Doğan “Sanatçının çalışma ve yaratma olanaklarını belirleyen, toplumun yüzlerce yıl biriktirdiği kültür hazinesi, özgürlük ve dünya anlayışı ve bir de yaşanılan günlerdeki toplumsal ilişkiler yoğunluğu, toplumsal ilişkilerdeki canlılıktır.” ifadesini kullanmaktadır. (www.turkedebiyati.org)

Sanat Dalları Nelerdir? 

Edebiyat, Müzik, Mimarlık, Resim, Heykel, Tiyatro, Sinema, Dans, Fotoğrafçılık sanat dallarından sadece birkaçıdır. Günümüzde birçok sanat dalı olup çocukların uğraştığı sanat dalları resimheykel, ebru yapımı, müzik özellikle de enstrüman çalmayı öğrenmek, takı tasarımı, dramadır.

Sanat ve Tasarım Atölyeleri Niçin Kurulur?

Modern dünyada sanatsal olanla işlevsel olanı, tarihsel olanla teknolojik olanı tek bir tasarımda fakat bir o kadarda orijinal bir şekilde kaynaştırmanın önemi uzun zaman önce anlaşılıp benimsenmiş ve de kabul görmüştür. Sanat ve tasarım faaliyetlerinin temel amacı sektörün ihtiyaç ve taleplerinin yanı sıra alanındaki bilimsel ve teknolojik gelişmelere hâkim düzeyde mesleki yeterlik kazanmış, nitelikli ve yaratıcı meslek elemanları yetiştirmektir.

Sanat ve Tasarım Atölyeleri çocuğun duygusal rahatlığa erişmesine aynı zamanda ezberci bir sistemle değil, zevkle öğrenmesine katkıda bulunmaktadır. Çocukların görsel sanatlarla uğraşırken bir yandan sanatsal ve tasarım becerileri gelişmekte, diğer yandan hayal gücü, kendini ifade etme ve el becerilerinin gelişimi desteklenmektedir.

Sanat ve Tasarım Atölyeleriyle öğrencilerin hem duygusal zekâ gelişimi hem de keyifli vakit geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu sayede iletişim becerileri gelişen öğrenciler, daha açık fikirli, daha sağlıklı, daha pozitif, daha girişken, özgüveni çok daha yüksek bireyler olarak yetişiyorlar.

Pediko

Pediko 1998 yılında Ankara’da kurulan bir firmadır. Firma, başlangıçta eğitim materyalleri olarak eğitici oyuncak ile işe başlar. Daha sonraları anaokulu ve kreşler için mobilya ve gerekli malzemeleri  üretmeye ve tedarik etmeye başlar. Ayrıca kütüphane ve müzeler için de malzeme tasarımı, üretimi ve imalatını gerçekleştirir. 2018 yılına kadar 1000’den fazla okul öncesi kurumun kurulumunu tamamlayan Pediko, ayrıca okullara yaşam beceri atölyeleri, robotik kodlama atölyeleri, matematik ve kavrama atölyeleri, sanat ve tasarım atölyeleri, müzik atölyeleri, kurmaktadır.

Pediko anaokulları ve kreşlere masal atölyesi, drama atölyesi, müzik atölyesi, bahçe ve sanat atölyesi, interaktif kum havuzu, mutfak/tamir köşeleri gibi eğitici köşeler kurmaktadır. Firma Türkiye’deki ilk bebek kütüphanesini kurarak eğitim yaşının doğumdan itibaren başladığına inanmaktadır.

Pediko, çocukların bedensel, bilişsel, sosyal ve duygusal yönden gelişimlerini sağlayan eğitim gerekliliklerine göre ayarlanmış atölyeler kurar. Şirket, yaşam beceri atölyelerini iyi bir tasarım ile donatır. Anaokulları ve okullar ile karşılıklı danışarak işe girişen Pediko, atölye için gerekli malzemelerin sıfırdan ölçümünü, 3D çizimini ve imalatını tamamlayıp kurulumunu sahip olduğu profesyonel ekip ile birlikte yerinde gerçekleştirir.

Okullar ve de diğer kurumlar için yapılan atölyelerimize bakmak isterseniz Pediko’nun proje ve uygulama videoları sayfasına tıklayabilirsiniz. İyi tasarlanmış bir fiziksel alan çocuk için çekici olmakta dolayısıyla çocuğu mutlu etmektedir. Pediko güzel atölyeler kurar…